„Аз се ваксинирах с препарата на „Пфайзер/Бионтех“ и нямам никакви странични реакции или усложнения – като кашлица или алергични реакции“, посочи в „Хоризонт до обед“ Галя Иванова, фармацевт.
Тя обаче заяви, че получава друг проблем – обездвижване на ваксинираната ръка, болка и отток, започнал 24 часа след поставянето на ваксината.
„Болка имах първо, след това изтръпване на ръката и нарушено и трудно движение на пръстите, а също и оток на ръката – усещания, които отшумяха след 72 часа.“ Това разказа Иванова.
„Към настоящия момент е ясно, че използваните ваксини не могат да предотвратят предаването на вируса, което означава, че противоепидемичните мерки трябва да се спазват„, коментира в „Хоризонт до обед“ проф. Любима Деспотова – Толева от Медицинския университет в Пловдив.
„Най-честите реакции след ваксиниране варират в зависимост от ваксините. Някои ваксини са по-реактогенни от други. Стана ясно, че втората доза на прилаганите у нас ваксини предизвиква по-силни странични ефекти от първата доза.
И трите налични у нас ваксини имат почти едни и същи странични реакции, но това е индикация, че ваксините действат и помагат за изграждането на защита.
Най-честите реакции, за които се съобщава са болка – при 80 на сто от случаите, зачервяване, подуване, уплътняване на мястото на имунизация, умора при 60 на сто от хората, главоболие при 50 на сто, втрисане, висока температура, гадене, болки в мускулите и ставите, забавено във времето подуване, зачервяване или обрив на мястото на инжектиране, подути лимфни възли над ключицата или подмишницата“, посочи медикът.
Отшумяват до няколко дни – от 24 до 48 часа или в следващите дни.
„Има също бързи и забавени алергични реакции, по-рядко след 15-ата минута от ваксинирането се наблюдава тежка алергична реакция, понякога може да се появи и часове след това, но тогава е средна по тежест. Има също и други алергични реакции – като различни обриви, но пациентите трябва да са относително спокойни, защото има алгоритъм на действие в такива случаи – хората да се следят за тези реакции и да потърсят лекар, ако състоянието или реакциите не изчезват“, заяви още проф. Любима Деспотова-Толева.
По думите ѝ всички пациенти с хронични заболявания трябва да се имунизират и то приоритетно.
„На най-голям риск от заразяване, тежко протичане на болестта Covid-19, хоспитализиране, неблагоприятен изход са пациентите с болестно затлъстяване. За тези пациенти излязоха данни, че ако се ваксинират с ваксината на „Пфайзер/Бионтех“ тя не е толкова ефективна при тях.
В края на февруари излезе проучване на италиански колеги за връзката между отговора от имунизацията и индекса на телесната маса, според което трябва да се мисли за разработване на стратегия за ваксиниране при хората с наднормено тегло, съобщи още проф. Любима Деспотова-Толева.
„Но те задължително се ваксинират“, каза още специалистът.
Още по темата в звуковия файл.