Хотелиери настояват да бъдат включени в заповедта на здравния министър, с която от днес се налагат нови ограничителни мерки, предвиждащи затваряне на ресторантите, спа центровете и зоните за спорт и рекреация, а изхранването на гостите да бъде по стаите. Според бранша това е абсурдно и свежда услугата до едно преспиване. Масови анулации на резервациите заваляха още от петък, 19 март. Хотелиерите в зимните курорти са категорични – сезонът приключи, а бизнесът отново няма да получи никаква държавна помощ.
В Банско ефектът на поредния макар и частичен локдаун се усети още през почивните дни. По информация на местния туристически бизнес в събота скиорите са били около 2000, което е в пъти по-малко от нормалното за сезона.
Ако решите днес да отидете на ски в Пирин, условията са чудесни – пистите и съоръженията си работят, има пресен сняг, температурите не са ниски. Но ще ви бъде трудно да намерите нормално работещ хотел. Всъщност в него само ще можете да преспите и да се храните в условията на хотелската стая.
От началото на този сезон до момента спадът на хотелския бизнес в курорта е близо 80 процента. Половината хотели изобщо не отвориха. А от събота, 20 март, започнаха да затварят и останалите. Сезонът приключи, преди да е свършил, както миналата година. Но тази беше убийствена, сподели Румяна Моневска, мениджър на един от най-успешните хотели.
Петзвездните хотели, които бяха най-пълни през февруари, защото единствено в България работеха зимните курорти и дойдоха платежоспособните туристи от чужбина, също затварят. Прогнозата на Бурхан Немутлу е откровено песимистична.
Отварянето на ресторантите и другите заведения за около 20-ина дни беше равносилно на престъпление, твърди Зорка Тумбакиева от Съюза на туристическия бизнес.
Не се потвърди и заявеното от Министерство на туризма, че в Covid пандемията ще спечелят къщите за гости и малките семейни хотели. Рая Вълкова е собственик на такава:
„Имахме изключително тежък сезон. Малките останаха дори неподпомогнати по досегашните мерки, защото имат оборот под 30 хиляди лева, което беше границата за подпомагане. … Не спираме да изпращаме писма с искане за промяна, но нищо не е направено“.
Хотелиерите са категорични, че спрямо тях държавата проявява дискриминация през целия период на пандемията.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването „12+3“ можете да чуете от звуковия файл.