Посланикът на Киев в Германия призовава трансатлантическия съюз за сигурност да предостави на Украйна дълго търсено членство.
![Дългогодишният натиск на Украйна за членство в НАТО придоби подновена спешност в резултат на засилено напрежение с Русия [Архив: Сергей Тахмазов / Ройтерс]](https://www.aljazeera.com/wp-content/uploads/2021/04/2021-04-15T062700Z_534116171_RC26WM9733DC_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS.jpg?resize=770%2C513)
Съобщава се, че украински дипломат е предупредил Киев да бъде принуден да се сдобие с ядрено оръжие, за да гарантира сигурността на страната, ако НАТО не се присъедини към искането за членство на фона на спираловидно напрежение със съседна Русия.
Андрей Мелник, посланик на Украйна в Германия, предложи на националната обществена радио мрежа Deutschlandfunk в четвъртък, че администрацията на президента Владимир Зеленски преценява всички възможни варианти, тъй като се надигат страхове от евентуална ескалация на военните действия в обхванатия от конфликта на страната изток.
„Или сме част от алианс като НАТО и също така допринасяме за укрепването на тази Европа, или имаме само една възможност; да се превъоръжим “, цитира думите на Мелник германската агенция DPA. „Как иначе бихме могли да гарантираме нашата защита?“
Неговите коментари дойдоха след засилени боеве през последните седмици в украинските области Донецк и Луганск, където правителствените сили се бориха с подкрепяните от Русия сепаратисти, след като бунтовниците завзеха територия там през април 2014 г.
Междувременно Русия събра десетки хиляди войници, както и танкове и артилерия близо до споделената граница в региона. Москва също мобилизира войски в анексирания Черноморски район на Крим, който анексира от Украйна през март 2014 г.

Напор на Киев за НАТО
В момента Украйна е съюзник на НАТО, но не е член. От години се опитва да започне преговори за присъединяване, но постоянно отказва.
Въпросът придоби нова актуалност в последно време в резултат на конфликта с Москва.
По-рано този месец Киев призова за бързо ускоряване на влизането му в алианса, заявявайки, че това е единственият начин за прекратяване на конфликта в района на Донбас, част от който са Донецк и Луганск.
Москва се противопоставя на кандидатурата за издигане на Киев и обвини НАТО и водещата държава-членка САЩ, че са превърнали Украйна в „буре с барут“ с увеличаване на доставките на оръжие за страната.
Междувременно НАТО каза на Украйна да започне вътрешни реформи и да развие своите отбранителни способности, за да бъде обмислена за членство.

Зеленски заяви в петък, че отново е повдигнал въпроса за кандидатурата на Украйна за членство в НАТО, докато е присъствал на разговори с френския президент Еманюел Макрон в Париж. Германският канцлер Ангела Меркел също се присъедини към дискусиите във френската столица чрез видео връзка.
Украинският президент заяви пред репортери след срещата, че се чувства подкрепен от Франция и Германия, и двете страни членки на НАТО, по отношение на плана за действие на страната му за присъединяване към алианса.
Той също така заяви, че е готов да проведе четиристранни разговори, които включват руския президент Владимир Путин, за да успокои отношенията със съседката си, като добави, че според него отделна среща между американския президент Джо Байдън и Путин, предложена от Вашингтон, може да помогне за решаването на някои въпроси.о
Путин призова да се оттегли
По-рано тази седмица Киев възложи вината за ескалиращото напрежение с Русия на Москва, а украинският външен министър Дмитро Кулеба осъди Кремъл за „влошаване на ситуацията със сигурността“ в региона.
Обръщайки се към пресконференция в четвъртък, Кулеба обвини руските експерти и служители, че „открито заплашват Украйна с война и унищожаването на украинската държавност“.
Той също така предупреди Москва да не инициира нахлуване в Украйна, като заяви, че всяко усилване на ескалацията в района на Донбас ще има „много болезнени“ последици за Русия.
„Червената линия на Украйна е държавната граница. Ако Русия премине червената линия, тогава ще трябва да пострада “, каза той. „Светът е на страната на Украйна и международното право.“

Кремъл многократно отрече намеса в Донбас, но Украйна и няколко западни страни заявиха, че сепаратистките сили в региона са били въоръжени, ръководени, финансирани и подпомагани от Русия.
Москва също заяви, че движенията на войските в региона не представляват заплаха и са само отбранителни. Той също така заяви, че военните части ще останат в позиция, докато Кремъл сметне за добре.
Но натрупването разтревожи съюзниците на Украйна, което предизвика призиви от НАТО и няколко от страните членки на алианса – включително САЩ, Германия и Франция – Путин да нареди отстъпка.
В последния такъв призив Макрон, Меркел и Зеленски в петък заедно призоваха Москва да обърне курса.
“Те поискаха оттеглянето на тези подкрепления, за да се стигне до деескалация“, се казва в изявление на канцеларията в Берлин след срещата на триото.
Алджазира