Една година след като Световната здравна организация обяви пандемията от Covid-19 светът се бори за нови количества ваксини и бърза имунизация на хората.
По-строги, на места сравнително либерални противоепидемични мерки, нови щамове и игра на дози, доставки и поръчки на ваксини. Така изглежда ситуацията с вируса на Стария континент година, след като бе обявена пандемията от Covid-19. От „Кога ще има ваксина“, дневният ред се смени на „Коя от всичките?“ За разлика от всички останали, одобрената днес ваксина на „Джонсън и Джонсън“ се приема еднократно, само с една доза.
Изследванията ѝ досега върху 44 000 души от цял свят показват 67% ефективност две седмици след ваксинацията. 200 милиона дози „Джонъсн и Джонсън“ са договорени за Европейския съюз за тази година, включително 55 милиона, които трябва да бъдат доставени през април, май и юни.
Междувременно Европейската комисия съобщи, че удължава с три месеца – до края на юни, временните ограничения за износ на ваксини, произведени на територията на Европейския съюз.
Нова ваксина, но стари опасения. Европейската агенция по лекарствата се опитва да успокои, че нищо не предполага смъртни случаи или заболявания да имат връзка с препарата на „Астра Зенека“.
Причината е австрийкия случай, при който медицинска сестра на 49 години беше диагностицирана с множествена тромбоза и почина 10 дни след ваксинацията. Определени правителства на Стария континент демонстрират предпазливост. Дания обяви, че спира за 14 дни поставянето на дози от ваксината на „Астра Зенека“ заради случилото се в Австрия, като обяви, че това е предпазна мярка. Същото направиха още поне четири членки на Евросъюза, сред които и Италия, която обяви, че временно спира ваксинацията с използваната в Австрия партида ваксини и съобщи за два смъртни случая в Сицилия след ваксинация с Оксфордската ваксина, без да уточнява дали страничните ефекти са били същите и дали са причинили леталния изход.