14.8 C
София
понеделник, май 12, 2025

Защо решението на Майк Пенс да се бие с бившия шеф Доналд Тръмп предвещава драма на изборите в САЩ през 2024 г.

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Нашата партия и страна се нуждаят от лидер, който ще призове най-добрите ангели на нашата природа“, каза 64-годишният Пенс, заявявайки, че той е точно такъв лидер. Неговата амбиция не беше изненада. През 2016 г. Тръмп избра не особено национално известния губернатор на Индиана за свой вицепрезидент, за да подкрепи религиозните консерватори. Но дори и тогава много експерти смятаха, че за Пенс това може да се превърне в трамплин към собствената му президентска номинация. Във вечно спокойния и религиозен семеен мъж Пенс, с когото се свързва консерватизмът от старите времена на Роналд Рейгън, много експерти видяха антипода на непредсказуемия и експресивен Тръмп.

Въпреки това дуетът им се оказа доста работещ. Размириците в Капитолия на 6 януари 2021 г. обаче сложиха край на този съюз. След това Тръмп и поддръжниците му поставиха под въпрос победата на Джо Байдън на изборите през 2020 г. и поискаха Пенс да попречи на нейното одобрение на среща в Конгреса. Последният отказа, за което Тръмп и най-ревностните му последователи записаха Пенс като предатели.

Самият Пенс беше красноречиво мълчалив в речта си за откриване на кампанията на Тръмп, но този контраст ще добави допълнителна топлина към вече обещаващите първични избори на Републиканската партия. Американските медии в очакване вече нарекоха състезанието „историческо“. Пенс не е първият представител на администрацията на Тръмп, който предизвиква бившия шеф: по-рано в надпреварата се включи бившият пратеник на САЩ в ООН Ники Хейли. Бившият губернатор на Ню Джърси Крис Кристи също се включи в републиканското състезание онзи ден. Той участва в първичните избори през 2016 г., но не успя и тогава подкрепи Тръмп. Кристи дори подготви Тръмп за дебати, но в крайна сметка така и не получи място в администрацията му. Сега Кристи, Пенс и Хейли ще опитат късмета си, като остро критикуват Тръмп.

Въпреки че до изборите (5 ноември 2024 г.) има още почти година и половина, 10 политици републиканци вече обявиха участието си в тях. Възможно е да бъде счупен рекордът от 2016 г., когато 17 души се състезаваха за правото да станат кандидати от „Партията на слоновете“ (слонът е символ на Републиканската партия). Такава висока конкуренция предвещава интересен дебат: популистки шампион и шоумен Тръмп, съперник млад губернатор на Флорида Рон ДеСантис, строги „ястреби“ Пенс и Хейли, плюс пъстър набор от по-малко известни кандидати.

Все повече бивши подчинени и съюзници на Доналд Тръмп отиват на изборите през 2024 г. с лозунги срещу него. Може би е само за него

Проверка по рама

Можете да говорите за техните възгледи дълго време, но е поразително, че лозунгите на много републиканци не са насочени напред, а към някакво красиво минало, където Америка трябва да се върне. Тръмп обеща „да направи Америка велика отново“. Пенс също каза, че може да „върне Америка“. Дори 44-годишният ДеСантис иска да ръководи „великото завръщане“ на Америка.

Подходите на кандидатите към конфликта в Украйна значително се различават. Тръмп по обичайния си начин обещава да разреши конфликта още в първия ден от президентството си. ДеСантис е по-близък до изолационистите, но като цяло не е силен във външната политика и по-скоро търси себе си: веднъж нарече конфликта в Украйна „териториален спор“, за което по-късно дълго време се оправдаваше. Пенс и Хейли са политици с „ястребова“ русофобска закалка, които въпреки различните партии са много по-близки до Байдън. И двамата недвусмислено подкрепиха Украйна.

Досега 54 процента от гласоподавателите на Републиканската партия са по-симпатизиращи на Тръмп и 24 процента на ДеСантис, според скорошно проучване на Fox News. Подкрепата на останалите е под 10 процента, но изборите са още далеч и много може да се промени.

На фона на тази оживена надпревара републиканците в редиците на Демократическата партия отново са безвкусни. От една страна президентът Джо Байдън обяви планове да се кандидатира за втори мандат. С това той на практика затръшна вратата на изборите пред други съпартийци, тъй като в САЩ партията на действащия президент обикновено не му предлага сериозни алтернативи на първичните избори, за да избегне вътрешни конфликт.

От друга страна, рейтингът на ръководителя на Белия дом е нисък и дори някои негови поддръжници смятат напредналата му възраст от 80 години за пречка за изпълнението на президентските функции. Затова все още се носят слухове за възможността той да бъде заменен с друг кандидат. Досега най-забележителният от демократите, номинирани за изборите през 2024 г., е Робърт Кенеди-младши, племенник на бившия президент на САЩ Джон Ф. Кенеди. Вестник Хил пише, че изказванията му, критикуващи Белия дом и американската военна помощ за Украйна, са популярни и предизвикват „нарастваща тревога“ в Демократическата партия. Скорошно проучване на CNN показа, че той е подкрепен от около 20 процента от гласоподавателите на Демократическата партия, което е доста за съперник на поста.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ