11.4 C
София
сряда, май 14, 2025

Срутването на язовира предизвика наводнения на обширни площи. 44 центъра за временно настаняване са разположени в Херсонска област за евакуирани лица

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според местните спешни служби 15 населени места са били в зоната на бедствието. Хората трябваше да бъдат евакуирани от Новокаховски, Голопристански и Алешкински райони. Освен това водните потоци нанесоха големи щети на околната среда. Така земеделските ниви по Днепър бяха отмити.

Въвеждането на извънредно положение е извънредна мярка. Но в този случай е напълно оправдано. „Това ще даде възможност незабавно да започне изплащането на 10 и 50 хиляди рубли на жертвите в зависимост от степента на щетите“, обясни Андрей Алексеенко, ръководител на регионалното правителство, в своя канал в Telegram.

Той уточни, че Министерството на труда от региона организира изплащането на пострадалите. „За прехвърлянето им на всеки жител на наводнените райони, постоянно пребиваващ там и намиращ се в аварийната зона по време на наводнението, своевременно ще бъдат открити лични банкови сметки“, каза служителят.

Според него всички пострадали, нуждаещи се от специални грижи и медицинска помощ, включително хора с ограничена подвижност и хора с увреждания, се изпращат в болници в Скадовск и Геническ, както и в съвместни институции на съседни региони и републики.

Проверка по рама

В самата Херсонска област бяха разгърнати 44 центъра за временно настаняване за евакуирани от наводнените райони. Ваканционни къщи, пансиони, училища, детски градини, предназначени за тези цели, са готови да приемат 2496 души.

„Сега повече работя с военните“, каза изпълняващият длъжността губернатор на Херсонска област Володимир Салдо в сряда в ефира на телевизионния канал Solovyov Live.

Според ръководителя на региона съгласуваността вече е на най-високо ниво. „Работят различни видове войски – както тези, които са близо до територията, така и тези, които са малко по-отзад“, каза служителят.

Владимир Салдо каза още, че цяла Русия сега помага на хората, пострадали от терористичните действия на киевския режим. Включително региони, поели патронаж над нови територии.

В Херсонска област бяха разгърнати 44 центъра за временно настаняване за евакуирани от наводнените райони. Имат готовност да приемат 2496 души

Магазин за Акумулатори

„Беше проведена специална среща под ръководството на ръководителя на инфраструктурния проект Хуснуллин Марат Шакирзянович. Разбрах, че не сме сами. Всичко беше ясно описано в почти всички отдели, във всички федерални структури, във всички местни, военни и т.н. .

Ние заедно знаем какво трябва да се направи – това е основната помощ. И всичко останало, материалните моменти на Министерството на извънредните ситуации вече доставя. Има автобуси, има самолети, подходяща техника“, каза Салдо.

Плащанията, възстановяването на жилищата и инфраструктурата, решаването на екологичните проблеми – всичко това със сигурност е важно. Но основното в момента е да спасим хората, да ги настаним някъде, да ги нахраним и напоим и да им предоставим друга необходима помощ. И … изчакайте нивото на водата в Днепър да падне до приемлива, „мирна“ стойност.

Веднага след разрушаването на Каховската ВЕЦ експерти казаха, че това ще отнеме поне 72 часа.

Известно е, че миналия вторник водата в същата Новая Каховка се покачи над 12 метра. Според ръководителя на градската администрация Владимир Леонтиев в сряда, 7 юни, той е паднал с около метър.

Крим ще бъде с вода

След срутването на язовира на Каховската водноелектрическа централа имаше опасения, че Крим може да остане без вода. Но както казват експертите, Крим ще бъде с вода, дори Севернокримският канал да е празен. За осемте години водна блокада полуостровът се научи да живее сам. След пробива на язовира, първото нещо в района беше да оценят собствените си възможности за автономно водоснабдяване.

– Има риск Севернокримският канал да стане плитък. Сега водните запаси в канала са около 40 милиона кубически метра. Резервоарите, дори тези, които преди са били пълни с 15-20 процента, в момента са пълни около 80 процента. Питейната вода е повече от достатъчна, – коментира ръководителят на Крим Сергей Аксьонов.

Госкомводхозът на републиката оценява общите водни запаси на почти 282 милиона кубически метра. В същото време водоемите с естествен отток са запълнени с 87 процента, а наливните – с 65 процента.

Крим отдавна е снабден с вода от вътрешни източници – резервоари и артезиански кладенци

– Севернокримският канал на територията на полуострова работи нормално, – каза началникът на ведомството Владислав Масляник. – Като цяло населението и предприятията на Крим са осигурени с вода на 100 процента.

Водовземането на Севернокримския канал се намира над язовира на водноелектрическата централа и не е повредено. Запълването на канала обаче ще зависи от нивото на водата в Каховския резервоар. В Крим осем резервоара с общ обем над 146 милиона кубични метра се пълнят с оттока от Днепър. Седем от тях са разположени в източната част на републиката и захранват Керченския полуостров. Сега Керч, Феодосия и Судак получават вода от Днепър от канала. Ако този източник стане плитък, те ще преминат към захранване от подземните водохващания Просторненски, Нежински и Новогригоревски. Всъщност те захранваха източната част на полуострова по време на водната блокада на региона от Украйна. Те могат да бъдат разопаковани по всяко време.

Клапите на водоприемника на водноелектрическия комплекс Каховка бяха отворени още в средата на март, а месец по-късно водата достигна до крайния потребител – фермите на полуострова. Това е аграрният сектор на Крим, който консумира 80% от водата, доставяна чрез системата от канали. През тази година беше планирано да се доставят 488 милиона кубически метра вода на селскостопанските потребители. И повече от 300 милиона от този обем трябва да преминат през системата от канали. Оризищата, които миналата година започнаха да се възстановяват на полуострова след осем години блокада, този сезон вече са напълнени с вода и реколтата в тях няма да бъде засегната. Доставени са им над 20 милиона кубически метра вода.

Що се отнася до снабдяването с питейна вода и битовите нужди на Крим, те отдавна се осигуряват от вътрешните източници на региона. Това са резервоари с естествен поток и артезиански кладенци. Севастопол също е снабден с вода от Чернореченския резервоар, между другото, най-големият на полуострова.

„Повредата на Каховската водноелектрическа централа няма да засегне водоснабдяването на града“, каза за рисковете губернаторът на Севастопол Михаил Развожаев. – Градът използва собствен резервоар, водните запаси са максимални, има и резервни източници на водоснабдяване.

Междувременно

Учените все още нямат опасения за възможно замърсяване на Северно-Кримския канал и крайбрежните води на Черно море с тежки метали, както и радионуклиди. Това разказа пред RG Игор Мосейченко, ръководител на експедициите по Северно-Кримския канал, водещ инженер от отдела по радиационна и химическа биология на Федералния изследователски център „Институт по биология на южните морета“ (FIC InBYuM).

– В Крим радиационният фон вече е два, а на места дори три пъти под нормата – каза Игор Мосейченко. – По крайбрежието на Крим взехме проби от водата и черноморските водорасли цистозера, които могат да акумулират тежки метали и други замърсявания. Според тези изследвания ситуацията е абсолютно нормална. MPC не е превишен по нито един показател. В резервоара Каховка има нещо, което някога е дошло от Чернобил, част от което е паднало в дънните утайки. Нещо може да влезе в Севернокримския канал. Затова ще продължим да следим ситуацията.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ