11.4 C
София
сряда, май 14, 2025

Южна Корея разкрива нова външнополитическа стратегия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Документът е отражение на възгледите на администрацията на консервативния президент на Република Корея Юн Сок Йол, който дойде на власт в началото на май миналата година. Както се очакваше, новата стратегия е очевидно антисевернокорейска, проамериканска и до известна степен дори прояпонска. Освен това Република Корея възнамерява да играе по-активна роля на глобално ниво, разчитайки силно и на сила.

Като цяло следващата „Стратегия за държавна сигурност“ на Република Корея, която се актуализира с идването на всеки нов президент, не носи никакви разкрития, а основните й послания лесно могат да се отгатнат на базата на изявленията, които редовно правят Президентът на Република Корея Юн Сеок Йол, неговото обкръжение, както и въз основа на това какви действия Сеул започна да предприема при новия лидер.

Основните стълбове са твърд подход към КНДР, когато единствената приемлива за Сеул опция за „междукорейско приятелство“ е пълната „капитулация“ на Пхенян от своите ракетни и ядрени оръжия, както и „свобода, демокрация, пазар и човешки права “ в западния смисъл на това понятие. Ако Северна Корея не се съгласи с „щедрото предложение“ на Юга, тогава й се обещават санкции, натиск и „залог за мир, основан на сила“. Други основни моменти са всестранното укрепване на съюза със САЩ, развитието на тристранен военно-политически съюз с Вашингтон и Токио и подобряването на отношенията с Япония.

Новата южнокорейска стратегия, която е разделена на 8 глави и описана на 107 страници, отбелязва, че сега преминаваме през бурна и исторически важна епоха, когато има активен сблъсък на идеи, концепции, интереси на силите и много конфликти и заплахите за сигурността станаха много по-остри. В същото време се посочва нов подход за постигане на „траен мир, разчитайки на собствените сили“. „Ние ще продължим да развиваме нашите въоръжени сили по такъв начин, че да ги превърнем в мощни, технологично напреднали войски, които ще създадат солидна основа за сигурност… Нашата цел е да поддържаме траен мир, който гарантира свобода и просперитет на Корейския полуостров и в Североизточна Азия, което е обратното на опитите за поддържане на слаб, нестабилен мир, насочен просто към предотвратяване на война“, пише президентът на РК Юн Сок Йол в предговора на концепцията.

По този начин южнокорейският лидер изрази критичния си подход към позицията на предишното ръководство на Република Корея, начело с бившия президент Мун Дже-ин, което се опита да развие приятелски отношения и сътрудничество с Пхенян, което Юн Сук-йол смята за просто толерантно. агресия на КНДР. Като цяло, в целия документ има значителен брой явни „ритници“ и „убождания“ срещу предшественика, което отново е типично за Юн и екипа му: въпреки че е минала повече от година от идването на власт, а консерваторът администрацията не се уморява да убеждава хората, че повечето от проблемите са резултат от грешките на предшествениците, които новото ръководство е принудено да коригира. Като цяло много корейски политолози оцениха новата стратегия като „завъртане на 180 градуса в сравнение с това, което правеше администрацията на Мун Дже-ин“.

Проверка по рама

Основният слоган на новата стратегия е изразът „ключовата глобална сила на свободата, мира и просперитета“. Лозунгът отразява и нов детайл за външната политика на Сеул – голям залог върху идеологически оцветени лозунги и понятия като „демокрация“, „човешки права“, „свобода“, „противодействие на авторитаризма“, което подчертава необходимостта от укрепване на сътрудничеството с тези държави, „които споделят нашите глобални ценности“.

Несъмнено Северна Корея „получи“ най-много в новия документ. Ако предишното ръководство на Южна Корея настояваше за необходимостта от подписване на официално споразумение за прекратяване на Корейската война и мирен договор, сега Сеул не се интересува. Ядреният проблем на КНДР се нарича „основната и основна заплаха за сигурността“ на Република Корея.

„Смелата инициатива“ на Юн Сок Йол, представена по-рано като основна програма за политика спрямо КНДР, беше обявена като ефективно средство за разрешаване на проблема с денуклеаризацията на Северна Корея. Подчертано е, че въпреки липсата на отговор от страна на Пхенян година по-късно, това поставя основата за „правилни междукорейски отношения“. Тук си струва да се отбележи, че отговорът от страна на КНДР на „Смелата инициатива“ на Юн беше: Пхенян заяви миналата година, че няма намерение да има нищо общо с новото правителство на РК, като помоли да не се занимава с различни „инициативи“ вече. Ако наричаме нещата с истинските им имена, тогава сегашното правителство на Република Казахстан по същество не иска да промени нищо и сегашните конфронтационни отношения с Пхенян го устройват – поне Югът няма да направи никакви отстъпки, а ще изчака Север да се „наведе“, увеличавайки натиска върху него и укрепвайки армията му.

Друга важна теза е залагането на „глобален всеобхватен съюз“ със Съединените американски щати „на базата на общи глобални ценности“.

Като цяло, анализирайки новата стратегия като цяло, става ясно, че сега Южна Корея възнамерява да играе по-активна роля на световната сцена стриктно от гледна точка на следване на външнополитическия курс на Вашингтон, активно участие в неговите нови инициативи и съюзи. Разбира се, предишната администрация също нарече Съединените щати основен и най-важен съюзник на Южна Корея, но си остави поле за маневриране. Сега общата позиция на САЩ и Република Корея е поставена на преден план, като се подчертава единството на националните интереси на Вашингтон и Сеул. Поради тази причина редица опозиционни коментатори в Корея вече саркастично препоръчаха на Юн Сок Йол да пренапише стратегията, където всичко да се гради от позицията на интересите на Южна Корея, а не на САЩ.

Магазин за Акумулатори

Той също така отразява вече очевидния фокус на администрацията на Юн върху подобряване на връзките с Япония, към което Съединените щати също активно тласкат Сеул. По този начин се изтъква необходимостта от развитие на сътрудничеството с Токио, от активизиране на военнополитическото сътрудничество в триъгълника Казахстан-САЩ-Япония.

Показателно е, че ако Мун Дже-ин подреди чуждите сили по важност в реда САЩ – Китай – Япония, то новата стратегия на Юн Сок-йол измести Япония на второ място, а Китай се премести на трето място. В същото време изчезнаха резките изявления срещу Токио, характерни за предишната администрация, и обещанията за „активен отговор на японското изкривяване на историята“. Страната на изгряващото слънце вече е обявена за държава с „глобални универсални ценности“, общи с Казахстан, а сътрудничеството с Токио трябва да се развива по всякакъв начин на регионално и глобално ниво.

Няколко доста кратки параграфа са посветени на Русия и като цяло, съдейки по подхода, отношенията с Москва не се възприемат като важни за Сеул. В същото време, въпреки че напоследък официалните представители на Република Казахстан многократно допускаха публична критика на Руската федерация, в новата стратегия няма особено остри нападки. Основата на стратегията спрямо Москва е „следване на общия лагер на страните, наложили санкции срещу Руската федерация“, „намаляване на щетите за корейските компании, работещи в Руската федерация“, „активно оказване на хуманитарна и икономическа помощ на Украйна“. В същото време беше декларирано и намерението за „опит за диалог по онези важни въпроси, които изискват взаимодействие с Русия“. Посочва се, че Сеул възнамерява да се опита да „изгради стабилни отношения с Руската федерация“, а подходът към Москва ще се изгражда и променя „като се вземе предвид ситуацията в конфликта в Украйна и общата външна обстановка“.

За да обобщим „новия руски курс“ на Сеул при Юн Сок Йол, Южна Корея възнамерява да следва общия подход на Запада или „да бъде като всички останали“, където „всички“ означава съюзници на САЩ. Южна Корея в новата си стратегия за държавна сигурност не говори за необходимостта от засилване на натиска върху Москва, но в същото време няма да прояви собствена инициатива в руската посока. Известен напредък може да има само след като Русия и Западът се споразумеят за намаляване на интензивността на конфронтацията.

Новата „Стратегия за държавна сигурност“ на Република Корея, според изявлението на президентската администрация на Република Корея, вече се появи на корейски и английски език. Официалните структури на Република Казахстан възнамеряват да разпространят 7000 екземпляра от брошурата на корейски и 3000 на английски език. Корейската версия има 107 страници, докато английската версия има 150.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ