17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Доналд Тръмп ще бъде обвинен по закона за шпионаж. Какво означава това и ще сложи ли край на политическата му кариера?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Как бившият президент на САЩ успя да влезе под статиите за шпионаж? Ще го вкарат ли в затвора? Това означава ли края на неговата президентска кампания през 2024 г.? Отговорите на тези въпроси са в материала „RG“.

В какво ще бъде обвинен Тръмп?

Тръмп ще бъде официално обвинен лично на 13 юни, за което е бил призован в прокуратурата на щата Маями. Адвокатите му вече са уведомени, че обвинението е готово. Според CNN документът на прокурора се състои от седем точки, някои от които са свързани със Закона за шпионажа, а именно незаконното използване на информация за отбраната. Освен това адвокатът на Тръмп обясни, че той може да бъде обвинен в възпрепятстване на правосъдието и предоставяне на съзнателно невярна информация.

Става дума за официални документи, включително класифицирани, които Тръмп уж е взел от Белия дом след края на мандата си и не е предал на Националната администрация за архиви и досиета на САЩ, както се изисква от закона. Миналата година агенти на ФБР нахлуха в имението на Тръмп Мар-а-Лаго, Флорида като част от този случай, като иззеха няколко кутии с документи. Самият той твърдеше, че не може да има нарушение от негова страна, тъй като той като ръководител на Белия дом има правомощията да разсекрети всички материали, с които разполага. Но източниците на вестник The Washington Post съобщиха, че става дума за някакви документи за ядрени оръжия, които той не може да разсекрети.

Като цяло подобен обрат далеч не е изненада. От всички текущи разследвания срещу Тръмп, това беше смятано за потенциално най-опасното за него.

Проверка по рама

Ще влезе ли Тръмп в затвора?

Формално нарушение на членовете на закона за шпионажа, по които ще бъде обвинен Тръмп, предвижда като наказание лишаване от свобода до 10 години. А за статиите, инкриминирани му за възпрепятстване на правосъдието (натиск върху свидетел, жертва или информатор) и предоставяне на съзнателно невярна информация (унищожаване, промяна или фалшифициране на данни), можете да получите съответно до 30 и 20 години.

Припомняме, че по-рано прокурорите в Ню Йорк вече бяха повдигнали обвинения срещу Тръмп по друг случай – фалшифициране на бизнес документи, което се счита за престъпление, ако се прави с цел прикриване на друго нарушение. Това се наказва с до четири години затвор, въпреки че ако няма криминално досие, обикновено се избира по-лека присъда. Процесът по това дело е насрочен за първата половина на 2024 г.

Бивши президенти в Америка никога не са били в затвора. Но опонентите на Тръмп многократно са доказвали, че не се смущават от сравнения с „бананови републики“ за преследване на политически опоненти. От време на време срещу него се предприемат безпрецедентни за САЩ мерки. Преди това той вече беше първият президент в историята на САЩ, който беше импийчмънт два пъти, а след това и първият бивш ръководител на Белия дом, чиято къща беше претърсена от ФБР, които бяха обвинени в криминални обвинения и арестувани за това. Следователно не е изключено той да бъде задържан и в крайна сметка да бъде признат за виновен и изпратен в затвора.

Засега адвокатите на Тръмп са уверени, че на 13 юни, след повдигането на обвиненията, той няма да бъде незабавно арестуван, тъй като говорим за доброволно явяване на дневен ред.

Какво означава това за изборите през 2024 г.?

Процесите срещу Тръмп може да се превърнат в една от централните теми на кампанията преди президентските избори през 2024 г., в които той все още се счита за основен кандидат от Републиканската партия. Самият той нарече подготвените срещу него обвинения опит на опонентите му да „унищожат репутацията му“ и „намеса в изборите“. Той смята, че „води в социологическите проучвания“ както в сравнение с преизбрания Джо Байдън, така и с останалите републиканци.

Магазин за Акумулатори

Съюзниците на Тръмп сравняват различни разследвания срещу него с действията на Гестапо, обвинявайки администрацията на президента Джо Байдън, че унищожава правосъдието и го използва за репресии срещу политически опонент.

Тръмп очевидно ще продължи кампанията. Досега многобройните атаки срещу него, включително нахлуването на ФБР в имението му в рамките на дело за секретни документи, не са имали голям ефект върху подкрепата му. Теоретичното признаване на вината му и реалният затвор, разбира се, могат да свалят рейтинга му. Но е по-вероятно да предизвика яростна съпротива от страна на консерваторите.

Междувременно от правна гледна точка дори най-негативният сценарий няма да попречи на Тръмп да участва в изборите или дори да стане президент на Съединените щати. По-рано Business Insider, позовавайки се на реномирани американски адвокати, обясни, че конституцията на САЩ не забранява да бъдеш избиран, докато си в затвора. Освен това в историята на страната вече има два прецедента с участието на затворници в президентските избори (през 1920 г. и 1992 г.). Зад решетките можете да изпълнявате и значителна част от президентските правомощия – от полагане на клетва до работа с документи, а офицерът, придружаващ президента на САЩ с „ядрен куфар“, може да седи в съседната килия.

Верни ли са обвиненията срещу Тръмп?

Нека оставим правната дълбочина на въпроса на американските правни експерти, но трябва да се отбележи, че поддръжниците на Тръмп имат основателна причина да смятат правосъдието за предубедено срещу него. Има достатъчно случаи на лишаване от свобода за обикновени офицери от американското разузнаване за незаконно използване на секретни документи. Но когато става дума за голяма политика, американската Темида може да приложи други стандарти.

Преди няколко месеца следователи от Министерството на правосъдието на САЩ нахлуха в личния дом на президента Джо Байдън в Уилмингтън, Делауеър, както и в други помещения, където откриха секретни документи. Съхраняването им извън стените на Националния архив, както посочиха медиите, може да е нарушение на закона за шпионажа. Претърсванията бяха извършени със съгласието на ръководителя на Белия дом, след като бяха открити документи с разузнавателни данни в Центъра за дипломация и глобално ангажиране на Джо Байдън, където той работи след вицепрезидентството си в администрацията на Барак Обама (2009-2017 г.). . Дори някои съюзници на шефа на Белия дом тогава изразиха недоумение и призоваха за разследване. Сенаторът демократ Дик Дърбин каза, че Байдън е загубил моралното си право да осъди Тръмп, който е обект на подобно разследване. Самият ръководител на Белия дом изрази увереност, че „разследването ще разкрие, че в документите няма нищо“.

За бившия държавен секретар Хилари Клинтън дълъг процес за водене на официална кореспонденция чрез лична пощенска кутия, чието съдържание по-късно беше унищожено, завърши с нищо. А бившият шеф на ЦРУ Дейвид Петреъс беше смъмрен и понижен в длъжност, че е предавал секретна информация на любовницата си, която написа книга за него, но също без затвор.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ