9.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

По стъпките на сензационната самолетна катастрофа в Колумбия: истории за чудотворно спасяване

ПРОЧЕТИ СЪЩО

На 1 май те летяха с майка си в Cessna 206 от Араракуара до Сан Хосе дел Гуавиаре. Но двигателят отказа по време на полет. Това съобщи пилотът, който подаде аварийен сигнал.

Самолетът се разби в гъста джунгла. Останките му са открити едва след 370 часа. Открити са и телата на трима загинали възрастни, но децата не са били на мястото на трагедията.

Но според съобщения в медиите спасителите са открили нещо като палатка, направена от сгънати листа. Това показва, че децата могат да бъдат спасени. Което, за щастие, се потвърди. Те са дехидратирани, страдат от ухапвания от насекоми. Но са живи.

Историята на авиацията познава много случаи, когато хората са успели да оцелеят в най-чудовищните бедствия. Дори ако шансът за спасение беше едно на милион. Нека поговорим само за няколко.

Проверка по рама

На 20 юни 2011 г. Ту-134 се разби край Петрозаводск. На борда е имало 52 души. Летяхме през нощта, видимостта беше лоша. При захода за кацане самолетът се е докоснал до 50-метров бор. Няколко секунди по-късно той беше разкъсан на парчета. Петима оцеляха. Една от тях е Александра Каргополова. Изхвърлена от кабината от чудовищна сила, тя падна върху обработваема земя. Това спаси живот.

На 12 август 1985 г. Boeing 747 на Japan Airlines, летящ от Токио до Осака, се разбива в планините на Япония. Едно от най-големите бедствия в света. В самолета има 524 пътници и членове на екипажа. 12 минути след излитането опашката на колата се отлепи. С невероятни усилия пилотите я задържаха още 32 минути. Спасителите дори не се надяваха да видят оцелели. Колкото по-голям шок изпитаха, когато откриха четирима наведнъж. Включително две деца.

На 16 август 1989 г. DC-9 на Northwest Airlines излита от летището в Детройт. На борда има 154 души. Сред тях е 4-годишната Сесилия Сичан, която е летяла с родителите си и по-големия си брат. При излитане самолетът започва да се клати. Удря се в осветителната мачта, отлепи се част от лявото крило. DC-9 падна. Малката Сесилия, която получи тежки фрактури и изгаряния, единствена успя да се спаси. Претърпяла е четири операции.

На 24 август 1981 г. 20-годишната студентка Лариса Савицка се връща от медения си месец със съпруга си Владимир. Летяхме с Ан-24 от Комсомолск на Амур до Благовещенск. Над град Завитински на височина 5200 метра самолетът се сблъска с бомбардировач Ту-16. Лариса е единствената оцеляла от 38 души. В продължение на осем минути тя пада от височина 5200 метра върху отломки от самолет с ширина 3 метра и дължина 4 метра. Прекарах два дни, преди да дойдат спасителите. Лекарите са установили, че има комоцио, наранявания на гръбначния стълб и фрактури. Тогава те написаха, че обезщетението на близките на жертвите възлиза на 300 рубли. Лариса получи… 75 рубли. Защото е оцеляла.

На 26 януари 1972 г. югославски DC-9 експлодира на височина 10 160 метра. Той беше разкъсан на парчета. В средната секция беше 22-годишната стюардеса Весна Вулович. Заедно с отломките тя падна в гората, което омекоти удара. Весна прекарва 27 дни в кома и 16 месеца в болница. Но тя оцеля.

Магазин за Акумулатори

На 11 януари 1995 г. DC-9-14 лети от Богота за Картахена с 47 пътници и 5 члена на екипажа на борда. При заход за кацане самолетът се разбива в блато. 9-годишната Ерика Делгадо беше изхвърлена от самолета. Тя се отърва със счупена ръка. Никой друг не беше спасен.

На 30 юни 2009 г. йеменски А-310 излетя от Париж за Коморските острови. На борда е имало 153 души, включително 13-годишната Бахия Бакари. Няколко минути преди кацане самолетът се разбива в Индийския океан. Bahia беше изхвърлен през илюминатора. С натъртвания и счупена ключица тя успя да се изкачи на една от останките, останали на повърхността. Момичето прекара 9 часа в него.

Мнение

Валери Шелковников, президент на ICAA „Безопасност на полетите“, член на Световната фондация за авиационна безопасност:

– Авиационните експерти отдавна проучват въпроса кое е най-безопасното място в самолета. И казват недвусмислено: няма такава препоръка.

Те анализираха всички режими на полет – от излитане до кацане и рулиране. Какво препоръчват експертите? На първо място – летете по директни маршрути. От зората на авиацията 50-60% от всички авиационни произшествия са настъпили по време на фазите на подход и кацане. Това е най-трудната и опасна част от полета.

Трябва да изберете голям самолет. По-безопасно е от летенето с малки. На борда винаги трябва да слушате възможно най-внимателно информацията на стюардесите: как да се държите, къде са аварийните изходи, кислородната торба и др.

Не забравяйте да се закопчаете: това е гаранция срещу неприятности, когато влезете в бърборене. Димът е сериозна пречка по пътя към спасението. Следователно най-добрият начин за навигация е да изчислите броя на редовете седалки до най-близкия изход при кацане. След това, в случай на инцидент, можете да намерите изхода от самолета чрез докосване. Никога не се напивайте в самолет! Пиян – няма да бъде спасен.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ