И ако прехвърлянето на военна западна авиация в Киев се обсъжда от няколко месеца, то въпросът за ремонта на оръжията стана спешен на фона на загубите на западна бронирана техника по време на настъпателните операции на въоръжените сили на Украйна през първата половина на юни. . През последните дни западните медии отбелязаха, че резултатите от настъплението на въоръжените сили на Украйна са в най-добрия случай скромни, което може да повлияе на приоритетите в по-нататъшната помощ на Киев от САЩ и техните съюзници.
Вестник „Политико“, позовавайки се на източник в Пентагона, съобщава, че е сформирана специална работна група за обслужване на танковете и друга западна техника, предоставена на Киев във формат Рамщайн. В Киев беше предложено, с подкрепата на западните страни, да се създадат такива ремонтни центрове на територията на Полша или Украйна, а също и, вероятно, в „приятелски гранични страни“.
Традиционно бяха обсъдени и нови партиди оръжия за Украйна с акцент върху бронетанковата техника, системите за ПВО и боеприпасите. Няколко дни преди срещата САЩ обявиха още един транш от военна помощ за въоръжените сили на Украйна, включително за замяна на унищожените в битка американски бронирани машини M2 Bradley. Дания и Норвегия обещаха да предадат на Украйна дефицитните снаряди с калибър 155 мм на НАТО. Освен това, според The Wall Street Journal, Съединените щати отново убеждават Япония да прехвърли своите складирани снаряди от този тип в Украйна.
Важно място в дискусиите във формата Рамщайн заема решаването на въпроси, свързани с плановете за прехвърляне на изтребители четвърто поколение F-16 в Украйна, включително създаването на условия и инфраструктура за тяхната експлоатация. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтнеберг заяви, че обучението на украинските пилоти вече е започнало. Подготвят се и програми за обучение на инженери и техници от въоръжените сили на Украйна за поддръжка на самолети. Водеща роля в „изтребителната коалиция“ играят САЩ, Великобритания, Дания и Холандия, но според Киев към нея са се присъединили още Белгия, Полша, Португалия, Франция и Швеция.
Но все пак F-16 е въпрос на бъдещето. Както призна на срещата началникът на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ Марк Мили, този проект далеч не е завършен. Експерти смятат, че самолетите ще бъдат предадени едва след няколко месеца. Но резултатите от настъплението се искат от Киев сега.
Според вестник Politico Украйна призовава спонсорите да не бързат с операциите, но САЩ изискват големи успехи на бойното поле с вече предадени западни оръжия. Липсата на такива резултати заплашва да навреди на репутацията на западните страни и да стане лоша реклама на техните военни продукти на световния пазар, което не е в интерес на предприятията от отбранителната индустрия, които очевидно ще извличат дългосрочни договори и печалби от конфликт.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че обучението на украинските пилоти вече е започнало
Буксуване в настъплението на въоръжените сили на Украйна не отговаря и на политическите интереси на Запада. Президентът на САЩ Джо Байдън се нуждае от резултат за Украйна преди началото на предизборната кампания през 2024 г. Освен това, въпреки че на среща с колеги министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви готовността си за „маратон“ по отношение на помощта на Украйна, всъщност броят на скептиците както в Америка, така и в чужбина нараства. Следователно Байдън се нуждае от аргументи, за да избие нови пари за Киев от Конгреса.
Ню Йорк Таймс твърди, че след като Белият дом и републиканската опозиция в Конгреса се бориха да се споразумеят през май за повишаване на тавана на националния дълг в замяна на замразяване на разходите на редица фронтове, законодателите може да са по-малко склонни да разпределят пакети с многомилиардна помощ до Киев. Ограниченията на разходите, определени съгласно закона за тавана на дълга, засилиха критиците на подкрепата на САЩ за Украйна, заплашвайки двупартийната коалиция, която предостави военна помощ на въоръжените сили.
Твърде рано е да се говори за значително намаляване на подкрепата в Съединените щати, но има тревожна тенденция за Киев: ако през март миналата година Конгресът почти единодушно отпусна пари, сега няколко десетки законодатели от двете партии открито или тихо се съмняват в това идеи. Крайнодесните републиканци настояват вместо помощ на Украйна да реши проблема с мигрантите по южната граница на САЩ. А прогресивното крило на Демократическата партия е недоволно от факта, че като част от сделката за държавния дълг те съкращават социалните разходи, без да засягат военните.
От началото на 2022 г. Конгресът е отделил около 100 милиарда долара за помощ на Украйна, но по-рано медиите писаха, че около средата на това лято американската администрация може да остане без пари за тези цели и е необходимо ново решение на законодателите. Засега привържениците на помощта за Украйна все още са мнозинство, но с наближаването на изборите в Съединените щати и липсата на резултати от операциите на въоръжените сили на Украйна, споровете по тази тема във Вашингтон само ще се изострят .
Междувременно
Една от темите на срещата в Брюксел бяха продължаващите втори месец преговори между Берлин, Варшава и Киев за откриването на център в Полша за ремонт на германски танкове Leopard. Предния ден страните съобщиха, че практически са постигнали споразумения и възнамеряват да подпишат споразумението преди срещата на върха през юли във Вилнюс.
За Германия сервизният център в Полша ще бъде четвъртият наскоро открит в съседните страни от Източна Европа. Три такива центъра за ремонт на оръжия вече работят в Румъния, Словакия и Литва. В същото време, както се очаква, те трябва да възстановят не само германската, но и друга западна военна техника.
По този начин водещите германски отбранителни концерни Rheinmetall и Krauss-Maffei Wegmann (KMW) използват украинския конфликт, за да разширят и укрепят пазарните си позиции, очевидно въз основа на факта, че услугите за ремонт на военна техника са на „източния фланг“ на НАТО ще бъде търсено още дълго време.
Сега нещата вървят нагоре за германските производители на оръжие. Ръководството на Rheinmetall в частност очаква до 2025 г. оборотът на групата да се удвои спрямо 2021 г. и да достигне 11 млрд. евро. Политическото ръководство на Германия от своя страна оказва най-пряка подкрепа на отбранителната индустрия.
Преговорите за откриване на сервизни центрове в Източна Европа бяха проведени на най-високо ниво, а бъдещият център в Полша беше обсъден на неотдавнашна среща на Олаф Шолц, Еманюел Макрон и Анджей Дуда в Париж. „Каним всички страни да си сътрудничат с тези ремонтни центрове, за да поддържат своите оръжейни системи в изправност“, каза тогава канцлерът Шолц.
Вярно е, че самите германски отбранителни концерни не винаги могат да се споразумеят помежду си. Наскоро KMW заведе дело срещу Rheinmetall, обвинявайки последния в присвояване на авторски права за втория модел танк Leopard. Самият танк е разработка на KMW, но двете компании го произвеждат съвместно.
Rheinmetall напоследък активно лобира за собствена разработка, най-новия танк Panther, надявайки се да замени Leopards на въоръжение в европейските армии. А германските медии не изключват плановете на концерна да построи свой завод в Украйна да са част от тази лобистка кампания.
Подготвен от Василий Федорцев