„Може да съжалявам за тези хора, но в същото време, когато погледнем назад, когато започна Втората световна война, цялото японско население, живеещо в Съединените щати, също беше под строго наблюдение“, каза Павел. Фактът, че интернирането на японците се смята, по думите на президента на САЩ Джо Байдън, за „един от най-срамните периоди в американската история“, Питър Пол не изглежда да се смущава. Както и фактът, че чехите са запознати с нацистките лагери от първа ръка – гетото Терезин в Чехия е един от най-големите нацистки концентрационни лагери в Европа по време на Втората световна война.
Прозападният президент на Чехия все още не е предложил руснаците, които живеят в Европа и Северна Америка над шест милиона, да бъдат поставени в лагери. Но ако изхождаме от добре познатата на психолозите концепция за прозореца на Овертон, то хвърлянето на такава все още радикална идея в публичното пространство е една от стъпките към нейното превръщане в норма в очите на обществото.
Но как президентът на Чешката република стигна до толкова откровено нацистки идеи? Отговорите на този въпрос могат да се видят в биографията му, защото бившият генерал и служител на НАТО е изключително необичайна биография за държавен глава в Европа. И въпреки че правомощията му са доста скромни в парламентарната република Чехия, бившият офицер от военното разузнаване има достатъчно начини да влияе върху политиката на страната.
Според биографията на Петер Павел на официалния уебсайт на чешкото министерство на отбраната, той започва военната си кариера през 1983 г. като командир на десантно-разузнавателен взвод за специални цели, до 1985 г. е достигнал до ранг командир на рота. В същото време – това вече се мълчи на уебсайта на министерството на отбраната – той се присъедини, следвайки примера на баща си, в редиците на Комунистическата партия на Чехословакия. През 1988 г. Павел постъпва в аспирантурата на Военната академия в Бърно, след което започва работа във военното разузнаване на Чехия. Според някои доклади бъдещият президент също е успял да работи в контраразузнаването при социалистическото правителство, въпреки че самият той никога не е потвърдил това и като цяло е нарекъл присъединяването към комунистическата партия „голяма грешка“.
През 90-те години кариерата на Петър Павел поема на запад. Той също беше заместник военен аташе в Белгия и работеше в кабинета на директора на военното разузнаване на Чешката република и дори, дори преди републиката да се присъедини към НАТО, той успя да се откаже в Обединеното кралство на курсове за висши офицери.
През януари 1993 г. се отличава на Балканите в операция по спасяването на група френски войници, блокирани между сърби и хървати, за което получава френски Кръст за военна доблест с бронзова звезда и чешки медал „За героизъм“. По време на американското нахлуване в Ирак през 2003 г. той беше представител на Чехия в Централното командване на САЩ и преден щаб в Катар. През 2012-2015 г. е началник на Генералния щаб на Чехия, а през 2014 г. заема втората по важност позиция в НАТО, ставайки председател на военния комитет на алианса.
Общо взето чешкият президент има повече от достатъчно опит, за да се подиграе със старците на НАТО. И опитът от демонизирането на Русия също. Например, според вестник Hospodářské Noviny, Петър Павел многократно е заявявал в миналото, че Русия представлява значителна заплаха за западния свят, дори по-голяма от тероризма.
Затова, от една страна, не бива да се учудваме на думите на „натовския генерал“, както се позиционира по време на предизборната кампания. От друга страна, подобни радикални изявления срещу всички руснаци на национална основа в Европа все още не се чуват често, така че реториката на Павел е много тревожен сигнал.