Блинкън щеше да отиде в Китай още през февруари, но посещението му беше отменено поради инцидент със свален над САЩ китайски балон. За шефа на американската дипломация това е първото посещение в Средното кралство от повече от 4 години, по време на които напрежението между двете най-големи икономики в света непрекъснато нарастваше, докато Вашингтон се впусна в ожесточено съперничество с Пекин.
В същото време е преждевременно да се говори за нормализиране на отношенията. Не се очакват пробиви от визитата и, съдейки по изявленията на страните, предпазливостта един към друг остава. В Пекин американският дипломат беше приет от китайския външен министър Цин Ган, но не се съобщава за евентуална среща на госта с китайския президент Си Дзинпин.
Държавният департамент на САЩ нарече целите на посещението създаването и възстановяването на комуникационни канали с Китай. И така, ръководителят на Белия дом Джо Байдън очаква да получи среща с председателя на КНР. Освен това Блинкен щеше да установи сътрудничество по глобалните предизвикателства и да обсъди конфликта в Украйна.
Преди разговорите китайското външно министерство заяви, че ако възникне въоръжен конфликт между двете страни, това ще бъде само заради военните провокации на САЩ в Азиатско-тихоокеанския регион. В Пекин, съдейки по изявленията, са заинтересовани от нормализиране на отношенията, но на базата на „взаимно уважение“, с което Вашингтон има проблеми. Така група американски конгресмени, в прощални думи към Блинкен, го призоваха да посети Тайван по време на пътуването си. Припомняме, че именно провокативните пътувания на членове на Конгреса на САЩ до острова, противно на позицията на Китай, станаха една от причините за влошаване на отношенията.