6.8 C
София
петък, април 25, 2025

Изчезналият батискаф с туристи ще остане без кислород на 22 юни. Как върви търсенето?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според The ​​Guardian военни кораби, самолети и превозни средства с дистанционно управление са претърсили повече от 25 000 квадратни километра в търсене на изчезналия батискаф, но засега без успех. Търсенето е затруднено от малките размери на изчезналия апарат и останките на легендарния лайнер, сред които в пълна тъмнина е доста трудно да се открие малък подводен кораб.

Проблясък на надежда се появи на хоризонта на Атлантическия океан, когато канадски самолет улови подводни звуци, които според експертите могат да показват, че екипажът е все още жив. По-нататъшното проучване на произхода на тези шумове обаче не даде желаните резултати.

Според Sky News, в района на загуба на подводницата. В операцията участват най-малко пет кораба, включително „корабът-майка“ на изчезналата подводница. Франция на свой ред изпрати кораба L Atalante с робот за дълбоководни изследвания на борда да търси. Но Вашингтон отхвърли помощта на британците, според Daily Telegraph.

Експерти от Magellan Limited искаха да спасят екипажа от подводен затвор, използвайки своето устройство, способно да се гмурка до 5 хиляди метра. Но американските служители предпочетоха да използват подобен плавателен съд от Ню Йорк, само че максималната дълбочина, подложена на него, е 3 хиляди метра, докато батискафът вероятно е заседнал сред руините на Титаник на дълбочина 3,7 хиляди метра.

Проверка по рама

Между другото, това не е първото изчезване на устройството от OceanGate Expeditions. Според журналиста от CBS Дейвид Поуг преди година батискафът на фирмата е изчезнал от радара за пет часа. Репортерът по това време беше на кораба, който чакаше подводницата на повърхността. Веднага след като екипажът загуби връзка с устройството, интернет на кораба беше изключен: на пресата беше забранено да съобщава за инцидента. Писателят на Симпсън Майк Рейс, който е изследвал морските дълбини три пъти с компанията, се оплака от честите прекъсвания по време на експедиции.

Най-малко пет кораба участват в спасителната операция

През последните години изтъкнати океанолози и служители на компанията говорят за ненадеждния дизайн на спускаемите батискафи, един от които дори загуби работата си заради постоянни опити да се свърже с ръководството. Наистина, според експерти, гмуркането на дъното на Атлантическия океан с устройство, управлявано от игрални джойстици, е било рискована стъпка дори за най-отчаяните авантюристи.

Междувременно

Общото състояние на екипажа на изчезналата от радарите подводница „Титан“ може да достигне 10 милиарда долара, изчисли агенция РИА Новости. Хамиш Хардинг, председател на борда на Action Aviation, отиде при останките на потъналия Титаник. Наистина, отбелязва агенцията, няма точна информация за състоянието му, но британските медии оценяват състоянието на Хардинг на 1,3 милиарда щатски долара. А пакистанският бизнесмен Шахзад Дауд, който участва в тази рискована експедиция със сина си, обикновено се нарича най-богатият човек в Пакистан. И въпреки че Дауд живее постоянно във Великобритания, той заема поста вицепрезидент на една от най-големите пакистански компании за торове. Състоянието на Дауд може да се оцени на осем милиарда щатски долара. Третият пътник на батискафа е ветеран от дълбоководни изследвания от Франция, четвъртият е основател на американска компания, която организира екскурзии до останките на Титаник.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ