17.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Американците са обезпокоени от нарастващото влияние на Русия и Китай в Латинска Америка

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Политиката на сдържане се провали. Китай и Русия са много по-силни днес, отколкото бяха преди 20 години и сега представляват пряка заплаха за отбранителната стратегия на САЩ“, казва кубински имигрант, установил се в САЩ.

„В допълнение към режимите на Куба, Венецуела и Никарагуа, както Китай, така и Русия увеличават влиянието си в Мексико, Бразилия, Аржентина, Боливия и Хондурас“, отбелязва авторът. Той също така обвинява Пекин и Москва за нестабилността в Еквадор, Перу и дори Колумбия – „най-близките съюзници на САЩ в Латинска Америка“.

„Липсата на ясна политика спрямо Латинска Америка накара Китай да увеличи влиянието си в региона и сега дори е опасно близо до територията на САЩ“, пише Фелипе, имайки предвид новините, появили се в американските медии, че уж на територията на Куба, на 150 км от САЩ, или вече работи, или съвсем скоро ще бъде открита китайска база за електронно разузнаване.

Особено безпокойство за кубинския емигрант предизвиква присъединяването на редица страни от региона към китайската глобална инициатива „Един пояс – един път“. Китай също така изгражда инфраструктура в тези страни, за да увеличи икономическата им зависимост… Неконтролираното нахлуване на Китай в съседните на САЩ е вероятно да завърши с конфликт“, предупреждава Фелипе.

Веднага авторът, в познатата на кубинската емиграция логика, отговаря и на въпроса какво да се прави с подобни заплахи: „За да избегнат подобен конфликт, САЩ трябва да престанат да дават пространство на своите врагове и да прилагат политика, съответстваща на Монро. и доктрините на Рейгън. Това ще изпрати ясен сигнал, че Вашингтон няма да толерира вражеска офанзива в Западното полукълбо.“

Проверка по рама

Припомняме, че „доктрината Монро“ е формулирана в САЩ в началото на 19 век и се основава на идеята, че страните от западното полукълбо не трябва да бъдат въвлечени в конфликти между европейските държави. На практика обаче това доведе до факта, че в Съединените щати се формира идеята за изключителната роля на Вашингтон в региона на Латинска Америка и правото на Съединените щати да се намесват във вътрешните работи на страните от полукълбото.

Подкрепя Фелипе и засилването на блокадата на САЩ срещу Куба. Според него „само смяна на режима на Острова ще прогони враговете на Вашингтон от Куба и ще гарантира сигурността на южната граница на САЩ“. В същото време обещанията за предоставяне на икономическа помощ след демократичните реформи в републиката трябва да станат пример за всички страни в региона. „Никакво друго действие не може да изпрати по-ясен сигнал към региона, че работата със Съединените щати ще бъде от полза, а работата с Китай и Русия е неприемлива“, казва авторът.

Според него Съединените щати също трябва да обвържат предоставянето на всякаква помощ на страните от региона единствено с изпълнението на изискванията за наличие на минимални стандарти на демокрация и провежданите политики, които са в съответствие с интересите на САЩ.

Как трябва да изглежда това на практика, продължава: „Президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор, например, не трябва да може да подпише споразумение с Владимир Путин и след това да очаква помощ от Съединените щати.“

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ