„Киев планираше със съгласието или дори с подканата на своите западни господари в края на февруари – началото на март да започне по същество наказателна операция“, каза Наришкин, цитиран от агенцията. ТАСС.
Ръководителят на Службата за външно разузнаване отбеляза, че плановете на Украйна са били известни предварително и след началото на СВО са получени документи, които ги потвърждават. Той добави, че въоръжените сили на Украйна са съсредоточили значителни сили в района на народните републики Донбас, възнамерявайки да разрешат този проблем.
Директорът на руското разузнаване също така отбеляза, че неизпълнението на Минските споразумения от страна на Украйна и западните страни е една от причините за началото на спецоперацията. Той припомни, че Берлин, Киев и Париж не са полагали никакви усилия за изпълнение на споразуменията в продължение на осем години. Освен това той добави, че след началото на NWO представители на тези страни са признали, че споразуменията са били необходими само за да проточат времето и да укрепят Украйна.
Наришкин припомни още, че западните страни отказаха да обсъждат руските предложения за създаване на гаранции за сигурност, които Москва предложи през декември 2021 г. „Всичко това беше причината за специалната военна операция“, заключи ръководителят на Службата за външно разузнаване на Руската федерация.