18.8 C
София
петък, май 23, 2025

Германската армия покани тийнейджърите на Германия да се запознаят с живота на войника в „Деня на Бундесвера“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

В Баден-Вюртемберг на военните е забранено да идват в училищата, за да насърчават военната служба, така че те активно използват други канали за комуникация. Но тийнейджърите редовно получават подобни писма в други федерални провинции. Бундесверът изпитва хроничен недостиг на новобранци, а 16-17-годишните момчета и момичета, които все още не са решили бъдещата си професия, са най-привлекателната целева аудитория за военните.

За да се предотвратят евентуални въпроси относно законността на подобни писма, произтичащи както от самите адресати, така и от техните родители, в края на всяко писмо има добавка с дребен шрифт, че личните данни на подрастващите са получени в съответствие с всички законови норми – от обществените служби, които всяка година предават информация на Бундесвера за граждани, които навършват пълнолетие в близко бъдеще. Така на младите германци в същото време се напомня, че всеобщата военна повинност в страната не е напълно премахната, а само преустановена и че армията все още следи внимателно потенциалните новобранци.

Но писмата и годишният ден на отворените врати далеч не са единствените начини, по които Бундесверът се опитва да реши проблема с персонала. Германската армия харчи годишно десетки милиони евро за своята реклама. Конкурсът за рекламни агенции, обявен през май тази година от Министерството на отбраната, предвижда бюджет от 200 милиона евро за следващите четири години. Както отбелязва търговското издание „Хоризонт“, това е най-големият обществен търг в областта на маркетинга в Германия тази година.

Бюджетите се изразходват за военни „кариерни центрове“, работещи в цялата страна, летни лагери за младежи, различни събития, външна реклама, атрактивни сайтове, заснемане на видеоклипове и цели сериали. През 2016 г. Бундесверът стартира онлайн сериала „Новобранци“, който разказва за живота на новобранците и струва осем милиона евро. Последваха сериали за операциите на германската армия в Мали, за службата на специалните части, за жени войници – всички също с многомилионни бюджети. Вярно е, че всички тези филми не бяха особено успешни. Първата серия от „Набиране“ на ефекта на новостта привлече повишено внимание, но след това интересът на публиката към армейската кинематография бързо изсъхна.

Германците в по-голямата си част не изпитват особени чувства към Бундесвера, освен ако безразличието не се смята за такова. Доскоро повечето жители на страната предпочитаха да не си спомнят, че изобщо имат армия. И ако го направиха, тогава, като правило, по причини, които не бяха най-положителните за имиджа на Бундесвера – например във връзка с изпращането на войски в друга чуждестранна операция, където действията на германските военни често предизвикваха смъртта на цивилното население. Поради подобни инциденти военният персонал в самата Германия дори се опита да не се появява публично в униформа – беше напълно възможно да се сблъскате с думата „Убиец!“, Хвърлена в лицето.

Проверка по рама

Напоследък обаче имиджът на армията донякъде се подобри. Изигра роля и масивната реклама, и напрежението на военно-политическата ситуация. Между другото, Бундесверът активно използва това напрежение и последната му рекламна кампания, под мотото „Прави това, което е наистина важно“, директно се отнася до конфликта в Украйна. Но по същество настроенията в германското общество не са се променили – то все още остава предимно пацифистко, а младите хора все още не изпитват особено желание да се присъединят към армията. Само около 10 процента от младите германци смятат Бундесвера за привлекателен работодател.

Затова, освен директното привличане на наборници, рекламодателите на МО са изправени и пред друга задача – да повишат „видимостта“ на армията в обществото. Военни свещеници и музиканти, например, се изпращат на събитията на Конгреса на Германската евангелска църква, въпреки че не са много добре дошли там. В германските градове цели автобуси и трамваи са боядисани в рекламен камуфлаж на Бундесвера. И на германците не им харесва много, но се сещат, че и Германия има армия. Дори самите военнослужещи бяха направени визуална част от рекламната кампания. От 2020 г. те получиха възможност да пътуват безплатно с влак, но само при условие, че пътуват с униформа. В същото време Министерството на отбраната не скри особено факта, че безплатното пътуване изобщо не е полза, а увеличаване на самата видимост на Бундесвера.

Но въпреки всички усилия и бюджети, германската армия все още не е успяла да постигне наистина осезаеми резултати, а именно увеличаване на броя на новобранците. Населението му стагнира на около 180 000 от много години и досега няма признаци за нарастване на тази цифра. Бундесверът обаче се нуждае спешно от поне още 20 000 войници, за да изпълни задълженията си към НАТО и да осигури на алианса две дивизии в постоянна готовност. Но изглежда, че дори самото министерство на отбраната не вярва, че новобранците ще успеят да се наберат в необходимото количество. Датата, до която числеността на Бундесвера трябва да достигне 203 хиляди души, непрекъснато се „измества надясно“, а наскоро ръководителят на ведомството Борис Писториус заяви, че необходимият брой войници в германската армия най-вероятно няма да бъде до 2031 г.

Междувременно

Тази седмица германският министър на отбраната Борис Писториус обеща да разположи за постоянно бригада на Бундесвера в Литва. Според министъра 4000 германски войници и техните семейства ще отидат в балтийската република веднага щом там бъде изградена цялата необходима инфраструктура. Президентът на Литва Гитанас Науседа на свой ред заяви, че страната му ще бъде готова да приеме германската бригада през 2026 г.

Магазин за Акумулатори

Но според Die Zeit Бундесверът се съмнява, че обещанието на Писториус може да бъде спазено. Повечето военни няма да искат да се преместят в Литва за постоянно пребиваване, включително по семейни причини. За съпрузите военни ще бъде трудно да намерят подходяща работа там, а нивото на образование в училищата за деца може да не е достатъчно високо. Според един от високопоставените германски офицери, на които се позовава изданието, ще бъде „изключително трудно“ да се намерят доброволци, които да бъдат изпратени в Литва. Ако военните ще бъдат изпратени по заповед, тогава много от тях ще предпочетат просто да напуснат армията. Бундесверът не е единственият работодател в Германия и намирането на друга работа, предвид острия недостиг на персонал в цивилния сектор, сега не е твърде трудно.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ