17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

1000-годишна стена Ел Ниньо, открита в Перу

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Изследователи, работещи в Перу от археологическия проект Huanchaco, откриха необичайна стена, която е на около 1000 години. Проучването му доведе учените до изумителното заключение, че древните жители са знаели за феномена Ел Ниньо и са издигнали защитни структури, за да защитят земите си от бедствие.

Относно откриването разказва Жива наука. Необичайна древна каменна стена пресича пясъчната и скалиста пустиня в Северно Перу. Дължината му е около 10 километра. По пътя си пресича и две пресъхнали древни речни корита. Официалното му име е Muralla La Cumbre. Намира се близо до съвременния град Трухильо.

Учените смятат, че тази монументална структура е построена от народа Чиму. Освен това първоначалната версия казва, че стената е необходима за защита срещу нашествията на инките, с които Чиму враждуват. В ново проучване обаче археолозите взеха проби от почвата близо до стената и резултатите от анализа на тези проби доведоха до напълно ново и неочаквано заключение.

Лабораторните изследвания показват, че в почвата близо до стената има наводнения. Освен това учените са открили следи от наводнения само от едната, източната страна. От другата страна на стената няма такива белези. Това предполага, че Чиму са издигнали стена, за да защитят земите си не от инките изобщо, а от наводнения.

Възниква въпросът: възможно ли е изобщо да има наводнения в пустинята? Проучването потвърди, че това може да се случи циклично през периодите на най-влажните фази на метеорологичния цикъл на Северно Перу. Тук изследователите напомнят за феномена, известен като Ел Ниньо. Той все още има силно влияние върху климата и времето по света.

Проверка по рама

В широк смисъл ефектът Ел Ниньо е колебание в температурата на повърхностния слой вода в екваториалната част на Тихия океан. Предсказването му е почти невъзможно. Честотата на поява на това явление винаги варира значително и се различава. Понякога между циклите минават 20-30 години, понякога 8-10 години, но са известни и паузи от 50-60 години.

Както и да е, хората от Чиму вероятно са били добре запознати с Ел Ниньо. Това явление носи мощна суша в някои региони на света и проливни дъждове и наводнения в други. Очевидно стената е била необходима на древните хора, за да защити ценни земеделски земи и напоителни канали от разрушителните ефекти на наводненията Ел Ниньо.

„Годишните валежи в тази област на Перу през нормалните години са минимални, почти няма дъжд“, казва Габриел Прието, археолог от Университета на Флорида. „Така че когато валежите се увеличиха драстично, това причини много щети .“ Между другото, радиовъглеродното датиране на най-долните слоеве показа, че изграждането на стената на Чиму е започнало около 1100 г. сл. Хр. Други проучвания преди това показаха, че през този период от време феноменът Ел Ниньо е причинил много големи наводнения. Добавяме, че царството на Чимор на народа Чиму възниква около 900 г. сл. Хр. Този народ замени по-древната цивилизация Моче.


Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ