Обявената от правителството забрана е последната стъпка в кампания срещу пластмасите. По-дебелите найлонови торбички вече бяха забранени в страната през 2019 г. по екологични причини. Джасинда Ардърн, която тогава беше министър-председател, каза, че най-големият проблем, за който гражданите й пишат, е пластмасата. Ситуацията не се е променила значително през последните четири години, както каза заместник-министърът на околната среда Рейчъл Брукинг, Нова Зеландия произвежда твърде много пластмасови отпадъци.
Както отбелязва Асошиейтед прес, освен чантите ще бъдат забранени и други предмети за еднократна употреба. Например пластмасовите сламки ще изчезнат от рафтовете. Изключение ще правят хората с увреждания и хората в лошо здраве, които се нуждаят от тези сламки за пиене. В страната вече няма да има пластмасови съдове и прибори за еднократна употреба. И ако собствениците на ресторанти не могат да си позволят лъжици и вилици от неръждаема стомана, те се насърчават да обърнат внимание на продуктите, направени от бамбук и хартия.
Както се отбелязва на уебсайта на правителството, от средата на 2025 г. то планира да премахне редица пластмасови продукти от потреблението.
Заслужава да се отбележи, че десетки държави по света вече водят такава политика не само в Европа, но и в Азия и Африка. Например в Кения е забранено производството, използването и дори вносът на полиетиленови торбички за еднократна употреба, а нарушението се наказва с голяма глоба или лишаване от свобода.