До този тревожен извод стигнаха италиански и британски учени, позовавайки се на зачестилите земетресения – само през април в региона е имало над 600 епизода на трусове.
Флегрейските полета се считат за супервулкан поради факта, че преди около 40 хиляди години тяхното мегаизригване стана една от причините за измирането на неандерталците в Европа и предизвика настъпването на „вулканична зима“.
Според съавтора на изследването Стефано Карлино от Института по геофизика и вулканология налягането в недрата на вулкана, чиято калдера е разположена предимно под вода, нараства пред очите ни. Това може да доведе до голямо разкъсване на земната кора.
Изследователите са убедени, че ако супервулканът се събуди, експлозията му ще бъде сравнима по сила и разрушение с изригването на вулкана Везувий през 79 г. сл. н. е. д., което доведе до унищожаването на градовете Помпей и Херкулан. Очаква се Флегрейските полета да предизвикат изригване с магнитуд 8, което ще изхвърли повече от 300 кубични километра горещ газ и частици лава. Вулканични газове и пепел от супервулкан могат да се издигнат до стратосферата, което може да доведе до глобална зима, както и да причини огромни щети на дивата природа и посевите. Според Министерството на гражданската отбрана около половин милион души са в „червената зона“ на риск в италианския регион Кампания.
Както обясняват учените, за да се случи изригване, магмата трябва да излезе на правилното място, което все още не се е случило. Експертите обаче отказват да изключат това да се случи скоро. Затова властите на близкия град Поцуоли за всеки случай решиха да играят на сигурно, като обявиха жълта степен на вулканична тревога. Според разработения от тях превантивен план населението ще бъде преместено в безопасни зони само за три дни.