21.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Откриване на ККП: Китай приема Закон за външните отношения

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Несъмнено новият закон е задължително четиво за всички дипломати и китаелози, тъй като е предназначен да се превърне в истински четец на китайската външна политика: той буквално може да бъде разбит на цитати.

Повишена осведоменост

Новият закон ясно разпределя правомощията на върховните власти, президента на Китайската народна република, министерствата, ведомствата и дори регионалните администрации при разработването и провеждането на външната политика на Китайската народна република. На това е посветена цяла глава от осем статии. Същността обаче е дефинирана в най-краткия, но може би най-завладяващ член 5: „Управлението на външните отношения на КНР е под централизираното ръководство на Комунистическата партия на Китай“. Не председателят на НРБ, не външното министерство – а КПК, което трябва да се разбира от всеки дипломат, който се занимава със съвременен Китай.

Член номер 16 недвусмислено определя отношението на държавата към дейността на настоящата тайванска администрация (въпреки че Тайван не се споменава конкретно, островът е провинция на КНР – Забележка. изд.): „Провинциите, автономните региони и градовете под централното управление осъществяват външни връзки и сътрудничество в рамките на мандата на централните органи.“ С прости думи, от 1 юли всички опити на тайванската администрация да приеме високопоставени чуждестранни политици, закупуване на чуждестранно оръжие и т.н., ще бъдат в противоречие с новия закон.

И накрая, законът потвърждава петте основни принципа на китайската външна политика, които всеки дипломат, работещ с КНР, трябва да познава като „Отче наш“. Това са „взаимно ненападение, взаимно зачитане на суверенитета и териториалната цялост, взаимна ненамеса във вътрешните работи, равенство и взаимна изгода, мирно съвместно съществуване“, залегнали в четвъртия член.

Развенчани страхове

Много от разпоредбите на новия закон развенчават общите западни спекулации за Китай. На първо място се говори, че Китай възнамерява да спусне „желязната завеса“ и да ограничи взаимодействието с чуждестранни партньори. Такива съмнителни прогнози се разпространяват от май 2020 г., когато китайският президент Си Дзинпин обяви стратегията за „двойна циркулация“. Той определя два контура на националната икономическа дейност: вътрешна и външна, с приоритет на вътрешните, самостоятелните и вътрешните пазари. Това е, което породи вълна от спекулации, че Китай „затваря вратата“ за чуждестранен бизнес. Специално за притеснените западни политици и бизнесмени член 4 от новия закон подчертава: „КНР се придържа към фундаменталната политика на отвореност към външния свят и стратегията на откритост в името на общата изгода“.

Проверка по рама

Същото е описано подробно в член 26: „Китайската народна република се ангажира да насърчава откритост с висок стандарт. Тя развива външната търговия; активно насърчава и защитава чуждестранните инвестиции в съответствие със закона; насърчава външноикономическото сътрудничество, включително инвестициите; насърчава развитие на инициативата „Един пояс, един път“ „Той се ангажира с многополюсна търговска система, противопоставя се на едностранчивостта и протекционизма и работи за изграждането на отворена глобална икономика“.

Показателно е, че ден преди приемането на закона китайският президент Си Дзинпин каза същото. „Разчитането на Китай на собствените сили не означава „политика на затворени врати“. Искаме да направим националните и международните пазари по-свързани помежду си. Разчитането на собствените сили означава само, че Китай, като огромна страна с огромно население, може само да осигури своето развитие сама“, каза той. Китайският държавен глава на среща с министър-председателя на Нова Зеландия.

Развенчани са и разпространените на Запад опасения, че КНР, оказвайки помощ на чуждестранни партньори, иска да ги вкара в някакво политическо робство. Член 27 от Закона за външните отношения ясно гласи: „При предоставянето на помощ на чуждестранни партньори, КНР зачита техния суверенитет, не се намесва във вътрешните им работи и не поставя допълнителни политически условия“.

Определена мисия

Като мисия на китайската дипломация законът определя изпълнението на три основни глобални китайски инициативи: развитие, сигурност и цивилизация. Няма да ги анализираме подробно – те могат да бъдат намерени в сборниците с речи на Си Дзинпин, които са публикувани на руски и са публично достояние.

Трябва да се отбележи, че допълнителни статии са посветени на работата на КНР за осигуряване на многополярност (член 18), както и за насърчаване на отворена, балансирана и ползотворна икономическа глобализация (член 19). Член 20 подчертава, че КНР е защитник на общата, всеобхватна и устойчива глобална сигурност и противник на надпреварата във въоръжаването и разпространението на ОМУ.

Закърпихме дупките

Когато китайската преса пише, че законът е „закърпил правните пропуски“ в отношенията на Китай с чужди държави, те имат предвид подготовката на правна рамка за отговор на Китай на такива недружелюбни действия като едностранни санкции, технологична блокада, политика на разединяване с Китай и т.н.

Магазин за Акумулатори

В закона има два члена, посветени на отговорите на подобни действия. Член 8 гласи: „Всички организации или лица, участващи в международни отношения, които накърняват националните интереси на Китай с действията си, ще бъдат държани отговорни в съответствие със закона“.

Член 33 на свой ред гласи: „Китайската народна република има право да предприема ответни мерки или забранителни мерки срещу действия, които подкопават нейния суверенитет, национална сигурност и интересите на развитието и са предприети в нарушение на международните закони и основните норми на международните отношения. “ Така че Пекин ще отговори остро на едностранните санкции, приети в заобикаляне на Съвета за сигурност на ООН и най-важното в съответствие със закона.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ