Социалните мрежи често премахваха съобщения, които сегашното ръководство на САЩ смята за опасни за страната. Например публикации, критични към ваксинациите, както и информация за измама с гласуване през 2020 г. и скандалния лаптоп на Хънтър Байдън, сина на президента.
Републиканските политици Ерик Шмит (сенатор от Мисури) и Джеф Ландри (главен прокурор на Луизиана) казват, че администрацията на Байдън редовно се обръща към ръководителите на социалните медии, за да накарат консерваторите да млъкнат. Правителствени служители отговарят, че подобно взаимодействие е необходимо за борба с „дезинформацията“ и престъпността. Двама републиканци заведоха дело, което доведе до решението на съдията.
Отсега нататък ключови отдели (например ФБР) и висши служители на президентската администрация вече не могат да се свързват с представители на социалните мрежи, за да ги убедят по някакъв начин (чрез обжалване, принуда и т.н.) да цензурират съдържание . Това е оправдано от клаузата за свобода на словото в Първата поправка на Конституцията на САЩ.
Разбира се, има и изключения. Например правителството ще може да информира социалните мрежи за публикации, свързани с престъпна дейност и конспирации. Или докладвайте за заплахи за националната сигурност и други заплахи, които са публикувани в платформите.
Засега това е предварителна забрана, но съдия Даути, който беше назначен на поста от Доналд Тръмп, вече изрази позицията си. Той заяви, че главните прокурори „предоставиха доказателства за огромни усилия от страна на обвиняемите, от Белия дом до федералните агенции, за потискане на реч въз основа на нейното съдържание“. Освен това републиканската позиция винаги е била цензурирана.
Министерството на правосъдието на САЩ сега разглежда забраната и „оценява възможностите си“, каза говорител на Белия дом. Той каза, че администрацията вижда социалните медии като носещи „критична“ отговорност, тъй като техните платформи влияят на американците, като същевременно правят независим избор относно информацията, която представят.