17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Испания приключи делото за шпиониране на премиера с помощта на програмата Pegasus

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според него без отговори на въпроси, изпратени до израелските власти, е невъзможно да се установи кой точно е хакнал мобилните устройства на членове на испанското правителство. Анализът на данните от телефоните, извършен от испанските разузнавателни служби, не даде нищо, отбелязва Ел Мундо.

„Това неминуемо води до прекратяване на производството“, каза съдията и добави, че това е временно решение, тъй като делото за разкриване на класифицирана информация, която застрашава сигурността на държавата, може да бъде възобновено, ако се появи нова информация. Въпреки че практически няма шанс за това.

Заслужава да се отбележи, че разследването спря в края на 2022 г., но испанските власти продължиха да изпращат искания до Израел, въпреки липсата на отговори. Тел Авив също отказа да позволи на екип от испански следователи да пристигне в Израел, за да вземе показания от главния изпълнителен директор на групата NSO, която разработи същата програма Pegasus.

Припомняме, че скандалът с хакването на телефоните на испанския премиер и редица негови министри избухна през април 2022 г. Тогава стана известно, че мобилните телефони на Санчес, Роблес и Гранде Марласка са били хакнати с помощта на програмата Pegasus и от устройствата им е открадната част от информацията.

Това, което добави пикантност към случая, беше признанието на правителството, че хакването е извършено още през 2021 г. В същото време мобилното устройство на правителствения глава беше атакувано два пъти от хакери, като първият път успяха да извлекат 2,6 гигабайта информация от телефона му, вторият път – 130 мегабайта.

Проверка по рама

Властите твърдят, че хакерската атака е извършена отвън. Вярно, тази увереност се основава само на факта, че според закона испанските тайни служби могат да хакнат телефоните на заподозрени само със съдебна заповед.

Въпреки че не бяха посочени държави, подозрението падна върху Мароко. През 2021 г. дипломатическите отношения между Мадрид и Рабат бяха в голяма криза поради факта, че Испания прие лидера на Фронта Полисарио Брахим Гали за лечение от коронавируса. Той беше хоспитализиран по искане на Алжир и по „чисто хуманитарни причини“, но този жест не беше оценен в Мароко.

Поради дипломатическото напрежение през този период мароканските сили на реда престанаха да пречат на нелегалните мигранти да щурмуват бариерите, поставени около испанските анклави Сеута и Мелила. В резултат на това хиляди нелегални имигранти влязоха на територията на Испания.

Прави впечатление, че шпионският скандал тогава избухна на фона на друг. Каталунски политици обвиниха официален Мадрид, че ги е шпионирал с помощта на същата програма Pegasus. Този случай също се разглежда в съда и засега без резултат, въпреки че ищците все още се надяват да получат отговори от представители на специалните служби, които всъщност ги последваха. Поне да ги принуди да признаят факта, че е имало наблюдение и дали е извършено по установения ред, тоест с санкцията на съда.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ