10.1 C
София
сряда, май 14, 2025

Фестивалът „Славянски базар“ бе открит във Витебск

ПРОЧЕТИ СЪЩО

От 12 до 17 юли фестивалът ще събере повече от пет хиляди артисти от почти 30 държави. Всеки ден пристигат гости в непрекъснат поток, главно от Русия. По време на форума Беларуските железници пуснаха допълнителни влакове Витебск – Москва и Минск – Витебск. Така съставът на международните линии N 209/210 Витебск – Москва – Витебск се движи от 11 до 18 юли, тръгва от Витебск в 7.10 и пристига в Москва в 16.59. Обратно отпътуване в 23.49, а сутринта на следващия ден в 8.36 – здравей, Витебск!

Амфитеатърът започва с арка

Сърдечната и домашна атмосфера на „Славянски базар“ се създава не само от артисти, но и от „града на майсторите“, богата програма от музеи, театри, филхармония, ферми с авторска кухня и всякакви развлечения. .. Изглежда, че самият въздух в града тези дни е специален – от него леко се завива свят. Билетите за откриването и закриването на феста бяха разпродадени отдавна. Ден преди официалното обратно броене на празника, в Летния амфитеатър се състоя концертът „Мир на нашия дом” на беларуската група „Аура”, посветен на Годината на мира и съзиданието. Сутринта на същия ден жребият за XXI Международен детски музикален конкурс се проведе в концертната зала на Витебск, а вечерта на площадката пред концертната зала феновете пяха заедно със Сергей Лазарев.

И днес най-ярките белоруски и руски звезди ще дадат официално начало на празника: Елена Ваенга, Дмитрий Харатьян, Владимир Пресняков, Александър Маршал, Слава, Варвара, Алена Ланская, Анатолий Ярмоленко, Ирина Дорофеева…

Глеб Лапицки, ръководител на Витебския културен център, директор на Международния фестивал на изкуствата „Славянски базар във Витебск“, сподели с кореспондента на СОЮЗ:

– Нашият проект всъщност е културен, творчески, туристически и икономически феномен, визитна картичка не само на Витебск, но и на цяла Беларус. Фестивалът е известен в много страни, обединява народите, насърчава мира и взаимното разбирателство. Що се отнася до приятните изненади на „Славянски базар във Витебск-2023“, къде без тях?.. Всичко започва от главната сцена на празника – Летния амфитеатър. Сред нововъведенията е LED преоборудването на фестивалната арка, която стана част от сценографията. Специалните ефекти не се създават от пикселирани светлини, а от 4K телевизори. Това дава възможност за генериране на картина с ефект на LED екран. Добавени са монитори, които да излъчват всичко, което се случва на сцената в увеличен образ. Мисля, че публиката ще го оцени.

Проверка по рама

Дизайнът на сцената, която сега е двуетажна, е уникален за всеки фестивал. Днес елементите с форма на диамант играят първата цигулка. За 32-ри път фирмената идентичност на „Славянски базар“ се сменя заедно със своята метличина, чийто ярък цвят е препратка към музикалното лято. Разпознаваемото лого е представено в два тона: единият в люлякови нюанси, а вторият в розово. Концепцията се основава на вълна, която носи в бурен поток цялото разнообразие от творчески форми и жанрове.

Концертната програма, в самия формат на празника, не мина без новости. Акцентът на церемонията по откриването ще бъде смяната на пет двойки водещи. Сред тях е истинска легенда на жанра – народната артистка на Русия Ангелина Вовк. Между другото, тя беше домакин на една от програмите на Славянския базар през 1998 г.

Съюзнически мотиви

Музикалната програма на фестивала е за всеки вкус. Специално място е отделено на концерта „Съюзната държава кани…“, който ще се състои утре, 14 юли. Събитието е посветено на 85-годишнината на народния артист на СССР Игор Лученко.

Много хора познават и обичат маестрото за такива вечни хитове като „Моят роден кут“, „Алеся“ и други. Интересното е, че артистите от Беларус и Русия ще изпълнят не само хитове на музиката на Лученок, но и неиздавани, тоест нови песни, в съпровода на Националния академичен концертен оркестър на Беларус на името на Михаил Финберг.

Тази година фестивалът ще събере повече от пет хиляди артисти от почти тридесет страни.

По време на концерта ще бъдат връчени грамоти на Постоянния комитет на Съюзната държава „За творческо въплъщение на идеите за дружба между народите на Беларус и Русия“. Наградите получиха Екатерина Дулова, генерален директор на Националния академичен Болшой театър за опера и балет на Беларус; Иван Ейсмонт, председател на Националната държавна телевизионна и радиокомпания на Република Беларус; Олга Шпилевская, директор на националния клон (представителство) на Междудържавната телевизионна и радиокомпания „Мир“ в Беларус, председател на общественото сдружение „Беларуски съюз на жените“, както и Могилевския областен методически център за народно изкуство и култура и възпитателна работа (директор – Олег Хмелков).

Магазин за Акумулатори

От Руската федерация такава чест бе удостоена с Владимир Гронски, генерален директор на Руската национална библиотека; Александър Рижински, ректор на Руската музикална академия „Гнесин“; Елена Марченко, ръководител на Центъра за славянски култури на Всеруската държавна библиотека за чуждестранна литература на името на M.I. Рудомино, както и Сергей Есипов, генерален директор на Ю.А. Гагарин.

През нощта до Репин

Гостите и участниците на фестивала искрено се влюбиха в проекта на съюзната държава – народното открито на площад Пушкин. В дните на фестивала тук се представят ферми на региони – побратимени градове на Витебска област от Руската федерация. Професионални и любителски групи, необичайни сувенири, вкусни лакомства – просто душата се радва!

На творческа вълна се провежда фестивалът на уличното изкуство „На седемте вятъра”. Основната му сцена се намира точно на Пушкинския площад. Театрални представления, представления, куестове, запалителни огнени шоута очакват публиката от сутринта до късно вечерта абсолютно безплатно…

Един от акцентите на форума е театралната програма. През 2022 г. по време на „Славянски базар“ за първи път стартира Международната театрална лаборатория за студенти от Беларус и Русия. Тази година инициативата продължава. Участниците очакват майсторски класове от Руския институт за театрално изкуство (ГИТИС), Националния академичен драматичен театър „Якуб Колас“. Образователният вектор ще бъде допълнен от вокална лаборатория. Народната артистка на СССР Тамара Синявская ще даде онлайн урок на млади таланти.

По време на фестивала Театър „Якуб Колас“ ще представи премиерата на спектакъла „Иля Репин. Здравневски скици“. Нощните прожекции ще се проведат на 15 и 16 юли в музея-имението на Иля Репин в Здравнево. На публиката ще бъде предложено, заедно с артистите, да се потопи в атмосферата на началото на 20 век. В основата на постановката са кореспонденцията на Репин със съвременници, автобиографичната му книга „Далеч отблизо“, материали от изследователи на живота и творчеството на художника.

А гостите ще могат да оценят и изпълненията на танцови групи от Беларус и Русия, представления от такива руски театри като Ромен, Бездомно куче, както и куклени театри Мурманск, Перм, Новосибирск.

Готови за „фестивал“ и концертната зала „Витебск“. На 17 юли се очаква грандиозно завръщане на „Рок Панорама“ на площадката към него. Програмата включва изпълнения на Вадим Самойлов („Агата Кристи“), солиста на „Семантични халюцинации“ Сергей Бобунц и група „Скайнет“.

Между другото

Днес в ж.к. Площад Лауреат.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ