15.8 C
София
събота, април 19, 2025

Какъв принос има медийният форум в Китай за концепцията на Си Дзинпин за „Общата съдба на човечеството“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Откритост, приобщаване, взаимна изгода: да обединим усилията по пътя към модернизацията“ – така формулираха основната идея на събитието неговите организатори – Китайската медийна корпорация (през март Шен Хайсюн, главен изпълнителен директор и главен редактор на Китайската медийна корпорация (CMG), и Павел Негоица, главен изпълнителен директор на „Российская газета“, подписаха меморандум за сътрудничество за по-нататъшно укрепване на обмена и сътрудничеството между Китай и Русия медии.- прибл. изд.) и народното правителство на Шанхай. Повече от 230 представители на международни организации, водещи китайски и чуждестранни медии, китайски и чуждестранни мозъчни тръстове и мултинационални компании участваха в онлайн и офлайн медийния форум.

Повдигнатата на медийния форум тема за модернизацията, която според лекторите открива нови възможности за глобално развитие, не случайно е избрана за приоритетна. Преди десет години китайският президент Си Дзинпин представи първата от поредица концепции за световен ред. Нарича се концепцията за „Общността на общата съдба“ или „Общността на съдбите на човечеството“. Така че китайската модернизация, от гледна точка на участниците в медийния форум, значително допринася за практическото прилагане на тази конкретна концепция. А глобалните медии осигуряват взаимно обучение между цивилизациите и обединяват стремежите на народите.

Според Чън Джининг, секретар на Общинския партиен комитет на Шанхай, който участва в медийния форум, ролята на медиите изглежда много важна за „разпространяването на концепциите за модернизация, демонстрирането на нейните постижения и обмяната на опит от модернизацията“.

„Модернизацията не е патентован продукт на няколко държави или тема с един избор“, каза Шен Хайсюн, ръководител на Китайската медийна корпорация. В речта си той припомни провеждането на поредица от медийни събития – „Китай и светът на ново пътуване“, „Модернизацията в китайски стил и светът“, които позволиха да се обсъди стойността на модернизацията в китайски стил и нейното значение за света. Китайската преса цитира и думите на Павел Негоица, генерален директор на редакцията на „Российская газета“, който каза на медиен форум, че благодарение на новите форми на сътрудничество между „Российская газета“ и Китайската медийна корпорация двете страни могат по-добре да представят на руската публика успешния опит на модернизацията в китайски стил и забележителните постижения на добрите съседи и партньори.

Модернизацията не е патентован продукт на няколко държави и не е тема с един избор

Проверка по рама

Според генералния секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радиоразпръскване Ахмед Надим китайската модернизация не само подобрява стандарта на живот на китайския народ, но също така дава вдъхновение и опит на други страни.

От името на международни медийни организации Павел Негоица и Ахмед Надим представиха „Съвместната инициатива на Втория форум за глобални медийни иновации“. Сред организациите, подписали документа, са Азиатско-тихоокеанският съюз за радио и телевизия, Арабският съюз за радио и телевизия, Африканският съюз за радио и телевизия, Европейският съюз за обмен на новини, Латиноамериканският новинарски съюз. В документа се говори за отговорността на медиите, необходимостта от глобално сътрудничество и въвеждането на иновации в комуникационните методи.

Сайтът на медийния форум представи четири иновативни постижения на медийната корпорация на КНР. По-конкретно, това е аудиовизуалният медиен модел CCTV, който използва технологични иновации като „5G + 4K / 8K + AI“ и „XR-студийна система с ултрависока разделителна способност „+VR“. На мястото на форума се проведоха три кръгли маси по темите „Глобални възможности в променяща се ситуация“, „Качествено развитие на модернизацията в китайски стил“ и „Отговорност на медиите в условията на глобална промяна s“.

Миналата година на 20-ия Национален конгрес на Комунистическата партия на Китай генералният секретар на ЦК на КПК Си Дзинпин представи общия стратегически план за модернизиране на страната. Той предвижда осъществяването на социалистическа модернизация от 2020 г. до 2035 г., а от 2035 г. до средата на века, превръщането на Китай в богата и мощна, демократична и цивилизована, хармонична и красива модернизирана социалистическа сила.

Магазин за Акумулатори

Според китайския посланик в Русия Джан Ханхуей „китайска модернизация“ е ключовата дума на 20-ия конгрес на ККП и усвояването на нейния дълбок смисъл ще помогне да се разбере под какво знаме, кой път и какви цели възнамерява да върви Китай в бъдеще, водени от Комунистическата партия ръка за ръка по пътя на модернизацията и са негова неразделна част в глобалния свят.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ