Турция обвини Съединените щати, че се опитват да пренапишат историята с признаването на арменския геноцид.
Турското външно министерство привика американския посланик в Анкара и обяви, че позицията на Вашингтон е предизвикала рана в отношенията между двете страни, която трудно може да бъде излекувана.
От улиците на Истанбул до най-високите етажи на властта турците са единни в гнева си от решението на американския президент Джо Байдън да заеме страната на Армения, Франция, Германия, Русия и редица други държави, които признават, че през Първата световна война е извършен арменски геноцид.
„Няма да приемем от никого уроци по нашата собствена история“, написа в Туитър турският външен министър Мевлют Чавушоглу.
Джо Байдън стана първият американски президент, който използва думата геноцид в ежегодното изявление по повод годишнината от клането между 1915 и 1917 година.
В опит да смекчи предстоящата яростна реакция на Турция, в петък Байдън разговаря по телефона с турския си колега Реджеп Ердоган и двамата се договориха да се срещнат очи в очи по време на срещата на върха на НАТО през юни.
Самият Ердоган в послание до арменския патриарх в Истанбул заяви, че „трети страни“ се опитват да политизират продължаващия вече един век дебат дали е извършен геноцид.
В Армения премиерът Никол Пашинян приветства изявлението на Джо Байдън. В публикация във Фейсбук Никол Пашинян заяви, че това е мощна стъпка към справедливост и историческа истина.
По-късно Пашинян обяви, че подава оставка. Причината не е свързана с арменския геноцид, а с политическата криза в страната, предизвикана от конфликта с Азербайджан в Нагорни Карабах.
На 20 юни в Армения ще се проведат парламентарни избори.