13.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Венецианският карнавал дава на всеки рядката възможност да промени времето и съдбата поне за няколко часа.

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Има обаче място, където всеки човек, поне за няколко часа, може да избере не само историческо време, но и да живее различен живот. Това място не е на земята. На водата е. Това е Венеция.

Венецианският карнавал е луксозен театър на анонимността. Маската и костюмът са предназначени да скрият истински човек и да го превърнат в герой: литературен или филмов герой, богат търговец от петнадесети век, пират или разбойник, венециански банкер от шестнадесети век (Венеция е родното място на банки, счетоводство, данък върху доходите и статистика), луксозна куртизанка, в догареса, в просперираща господарка на механа или просто прислужница … Венеция е малък град и до днес там живеят не повече от петдесет хиляди души. По същество това е село, където всички се познават, поради което анонимността или социалната маскировка са условието за тази сложна игра. На венецианските карнавали се смяташе за лошо възпитание публично да разпознаеш истински човек под маската на герой. Това разруши избрания образ, избраната съдба и избраното време. Всъщност това съсипа краткия, но важен втори живот на истински венецианец или посетител.

Не можете да скриете очите си зад маска. Снимка: Юрий Лепски

Анонимността направи възможно да се опиташ в друго качество, в друга съдба, направи възможно поне за кратко да бъдеш някой, който не може да се появи в реалния живот. Маската даде още един шанс да живее друг живот. Правилата на тази игра са установени преди няколко века и винаги са оставали непоклатими. На дожа на Венеция беше забранено по закон да напуска двореца по лична работа без маска на лицето си.

Проверка по рама

Вашият смирен слуга дойде във Венеция, разбира се, не за карнавала: добре, кой редактор ще напише днес командировка на журналист за Венецианския карнавал? Както писа Жванецки, трябваше да отида до Венеция по работа (все пак е смешно). Но в един момент започнах да обръщам внимание на това – на скритите лица и великолепните костюми от ненаше време. Тогава пуснах мрежата на 220 волта. Между другото volto е италиански за „лице“. Така че 220 волта е това, което е около мен от известно време.

Маската на Венеция е нейното отражение във водата на каналите. Снимка: Юрий Лепски

Какво остава за журналист, който е свързан към мрежа от 220 волта? Вземете фотоапарат и отидете да снимате, след което да ви го покажа всичко. Което и беше направено. Но докато правех това, ми хрумна странна мисъл. Мислех, че в моята любима Москва също има много карнавал. Е, кажете ми: нима човек, „облечен“ в нашия мерцедес, бентли, тесла или мазерати, не иска на всяка цена да ни каже нещо много важно за себе си? А може би под тази маска той се опитва да скрие от нас маргиналния си произход? Тук обаче има разлика: маската и костюмът на венецианеца налагат определени задължения на лицето под маската или поне стил на поведение, съответстващ на избраното време и социален статус. Маската и костюмът на руснак му позволяват публично да бъде това, което е в действителност. Тоест собственикът на Maserati смята, че под тази маска може да бъде груб по пътищата и смело да нарушава всички правила.

Това място не е на земята. На водата е. Това е Венеция

Пандемията ни научи или ни принуди да носим маски. Разбира се, това не прилича много на карнавал, но и тези маски, и венецианските са сходни: те не скриват очите и позволяват на човек да прецени гледките. От командировката си донесох убеждението, че и ние, и италианците имаме достатъчно добри очи и трезви възгледи за реалния живот и за карнавала.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ