Патрушев в частност отбеляза, че Русия разглежда Алжир като един от ключовите външнополитически партньори, като подчерта, че позициите на нашите страни са близки или съвпадат по повечето въпроси от международния и регионален дневен ред. Припомняме, че преди по-малко от месец, на 31 януари, Владимир Путин проведе телефонен разговор с Абделмаджид Тебун. Държавните глави със задоволство констатираха, че руско-алжирското сътрудничество, основано на дългогодишни традиции на приятелство и взаимно уважение, продължава да се развива прогресивно. Беше потвърдена и готовността за по-нататъшна съвместна работа на световните енергийни пазари, включително във формат ОПЕК плюс и в рамките на Форума на страните износителки на газ. Президентите се договориха също така да активизират контактите на различни нива и да подготвят важни двустранни документи.
Сред тези контакти е посещението на Николай Патрушев начело на представителна руска делегация. По-специално секретарят на Съвета за сигурност проведе разговори в Алжир с началника на генералния щаб на Алжир Саидос Шенегриха и генералния директор на Генералната дирекция по документация и външна сигурност на Алжир Михен Джебар. Те обсъдиха стратегическите приоритети на сътрудничеството между Русия и Алжир, ситуацията в Северна Африка, сблъсъка между различни терористични организации, борбата с нелегалната миграция и трафика на хора. Както и перспективите за двустранно сътрудничество чрез специалните служби на правоохранителните органи и министерствата на правосъдието на двете страни.

Снимка: Иван Егоров / RG
Струва си да се отбележи, че Съветският съюз призна Република Алжир през март 1962 г., няколко месеца преди официалното обявяване на независимостта на Алжир през юли 1962 г. В същото време много преди това Москва подкрепи Алжир в борбата за деколонизация, свобода и независимост. И сега Алжир няма да се върне към зависимост от никакви колонизатори, включително тези, които ще доминират в света.
Това каза пред наблюдателя на РГ Николай Патрушев, секретар на Съвета за сигурност на Руската федерация, по време на посещение в Алжир.
„Стратегията, използвана от Запада за удушаване на нежелателни държави, не е нищо друго освен възраждане на старите методи на колониализма, който рухна в средата на 20 век, включително благодарение на усилията на Съветския съюз. Алжирският народ беше един от първи да свалят колониалното иго и да дадат успешен пример в борбата за свободата си. Алжирците те разбират като никой друг – колониализмът в каквато и форма да е, винаги носи зло“, каза Патрушев.
Той припомни и какви „облаги” продължават да носят на алжирския народ дори през втората половина на ХХ век „просветените” френски колонизатори.
„Съвсем наскоро имаше още една годишнина от първите френски ядрени опити на алжирска земя. Стотици хиляди алжирци все още страдат от последствията от десетки ядрени експлозии. Вярвам, че заедно трябва да напомним на световната общност за тези и други подобни теми, тъй като такива престъпления имат давност Не“, каза секретарят на руския Съвет за сигурност.
Освен това според него именно съвременната политика на Запада е превърнала Африка и Близкия изток в едни от най-нестабилните и „горещи“ региони на света.
Стотици хиляди алжирци страдат от последствията от френските ядрени опити
„Виждаме последствията от грубата намеса на западняците в делата на региона и днес. В Северна Африка и Близкия изток огнищата на напрежение, създадени от тях, остават, като например в Либия, Йемен, Ирак, Сирия и други държави, което от своя страна допринася за разпространението на тероризъм, оръжия и наркотици“, каза Патрушев.
Ако се върнем към руско-алжирските отношения, то в най-новата история на отношенията между двете страни Алжир стана първата държава на африканския континент, с която Москва подписа Декларация за стратегическо партньорство през 2001 г. А съвсем наскоро Алжир беше сред първите, които кандидатстваха за присъединяване към БРИКС. Между другото, тази година през май е планирано и първото официално посещение на Абелмаджид Тебун в Москва. Освен това между нашите страни е установено сериозно военно и военнотехническо сътрудничество. Така през септември 2022 г. в Русия се проведоха ученията „Восток-2022“, в които участваха алжирски военни, а през ноември руски военнослужещи участваха в командно-щабни учения в провинция Бешар, Алжир. Естествено, редица западни страни, начело с Вашингтон, категорично не харесват всичко това, което настоятелно препоръчва на Алжир да се откаже от сближаването с Москва и да подкрепи антируските санкции. Но въпреки ясната заплаха от налагане на санкции срещу самата република, Алжир не направи това и продължава да води независима външна политика, без да се съобразява с виковете отвъд океана.