Това явление се наблюдава от стотици години, но какъв вид метални топки са те и откъде идват, все още остава загадка …
На 31 юли 2022 г. мистериозна сфера падна в Мексико. Жителите на Веракрус наблюдаваха падането на топката от небето, като визуално определят материалът, от който е направена като метал или твърда пластмаса. Топката има жълтеникав цвят и прикрепен обект, наподобяващ антена.
На местните жители е забранено да се доближават до мястото на инцидента. Военните са прибрали топката и са огледали мястото, но все още няма коментари за случилото се.
Преди това, падане на мистериозна топка е наблюдавано през 1966 г. в Арканзас, САЩ. Обектът пада пред очите на очевидци от абсолютно ясно небе. Топката е с диаметър около 30 см.
През 1963 г. в австралийската пустиня са намерени три такива топки.
През 1969 г. аржентинският изследовател А. Шнайдер показва подобна топка с диаметър 22 см, открита в Аржентина. В продължение на около половин час, пред камерите на журналистите той безуспешно се опитва да повреди повърхността й, но никакво механично действие не оставя дори драскотина по повърхността на сферата.
Някои смятат, че обектите са част от сателит или друга летяща машина, но има доказателства за „падане на топка от небето“ още през 1802 г. близо до Лайден, Холандия.
Четете още: Над Калифорния е заснет НЛО с формата на топка (видео)
Местни жители намират металната топка и я носят в Лайденския университет, който през онези времена е доста известен. Учените не могат да разберат каква е сферата и от какво е направена. Тя се съхранява в Университета, докато наполеоновите войници не я взимат, след което следите й се губят.
След Първата световна война друга топка е открита на територията на Австро-Унгарската империя. Предполага се, че е направена от титан.
Най-мистериозната топка е открита през 1974 г. във Флорида. Бец я намира на мястото на ужасен горски пожар, недалеч от дома си. Мъжът взима обекта и го носи в дома си.

Мистериозната топка е с диаметър 20 сантиметра и „се държи“ много странно. Самото й присъствие в къщата предизвиква необяснимо неспокойно поведение на кучето. Ако топката е бутната, тя сама променя траекторията си, така че да се върне в първоначалната си точка.
Подробно проучване показва, че обектът има четири магнитни полюса, създава магнитно поле около себе си и излъчва радиовълни, а вътре има още три сферични елемента. Предполага се, че е от стомана, но с примес на някакъв неизвестен елемент.
През 2000 г. подобни топки падат от небето над Австралия и Африка.
През 2018 г. и 2022 г., метални сфери се появяват във Виетнам и Перу. Те са определени като сателитни резервоари за гориво, но при обсъждането на тези събития в интернет мнозина се съмняват в тази версия.

Падането на сферите се случва периодично през последните двеста години. Но какви са тези топки – все още няма категоричен отговор, само предположения …