Срещата се състоя като част от редовните преговори, започнали през 2012 г. Хонг Лианг, ръководител на китайската делегация, каза, че Китай е ангажиран с морското сътрудничество с Япония и очаква „задълбочен диалог“ със своите колеги. Главният секретар на кабинета на Япония Хирокадзу Мацуно каза, че страната следи ученията на Китай около Тайван последователно и „с голям интерес“, предаде Ройтерс.
На последната среща през ноември Хонг Лианг разкритикува Токио за коментара на действията на Китай в Тайванския пролив. Той също така поиска от Япония да изтегли корабите си от моретата около островите в Източнокитайско море, претендирани от двете страни.
Корабите на бреговата охрана на двете страни редовно се сблъскват един с друг във водите около контролираните от Япония острови, известни в Япония като Сенкаку, а в Китай като Дяою. Китай и Япония създадоха военна гореща линия миналия месец, за да помогнат за обезвреждането на въздушни или морски инциденти в спорни води.
Ден преди това китайски военни самолети и военни кораби симулираха удари срещу Тайван след посещението на президента Цай Инг-уен в Съединените щати и срещата му с председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти. Пекин, който смята Тайван за част от Китай, вижда срещите между високопоставени американски и тайвански служители като намеса във вътрешните му работи. Той не изключва използването на сила, за да постави провинцията под свой контрол.