Известно е, че вирусът H3N8 циркулира от 2002 г., след като се появи за първи път при водолюбивите птици в Северна Америка, и е способен да заразява коне, кучета и тюлени. Щамът не е бил открит при хора преди два нефатални случая през април и май 2022 г., и двата също в Китай, съобщава Guardian.
56-годишна жена от провинция Гуангдонг в Югоизточен Китай се разболя на 22 февруари, беше хоспитализирана с тежка пневмония на 3 март и почина на 16 март, според СЗО. „Пациентката е имала няколко основни заболявания. Тя е била в контакт с птица преди началото на заболяването и присъствието на диви птици също е установено около къщата й“, се казва в изявление на здравната агенция на ООН. „Към момента на подаването на сигнала никой от близките контактни лица на болния не е развил инфекция или симптоми на заболяването“, допълват от ведомството.
Въпреки че контактът с живи птици може да е причинил заразяването на пациента, все още не е ясно какъв е точният източник на инфекцията и как вирусът е свързан с други вируси на птичия грип A (H3N8), които циркулират сред животните, каза СЗО. От двата случая, съобщени в Китай през 2022 г., един пациент е развил критично заболяване, а другият е имал леко заболяване.
СЗО каза, че и двамата мъже вероятно са били заразени чрез пряк или непряк контакт със заразени домашни птици. „Този вирус изглежда няма способността да се разпространява лесно от човек на човек и следователно рискът от разпространението му сред хората на национално, регионално и международно ниво се счита за нисък“, каза базираната в Женева организация. „Въпреки това, поради непрекъснато променящия се характер на грипните вируси, СЗО подчертава важността на глобалното наблюдение за откриване на вирусологични, епидемиологични и клинични промени, свързани с циркулиращите грипни вируси, които могат да засегнат здравето на хората (или животните).“
Случаите на инфлуенца по птиците обикновено са резултат от пряк или непряк контакт със заразени живи или мъртви домашни птици или със замърсена среда. СЗО каза, че излагането на животински грип може да доведе до различни заболявания, от конюнктивит или леки грипоподобни симптоми до тежко остро респираторно заболяване или дори смърт.