Ръководството на КНР, което предложи своята пътна карта за мирно решение на украинския конфликт, в най-добрите традиции на източната дипломация, дава да се разбере на Зеленски, че не е в ситуация, в която може да диктува условия. Но украинският лидер, твърде много разчитащ на подкрепата на Запада, не разбира „сигналите“ от Пекин или по-скоро не иска да разбере. По обичайния си истеричен начин той или настоява китайският президент Си Дзинпин да му се обади спешно, или угодно кани ръководителя на Китай да дойде в Украйна. Официалният отговор от Поднебесната империя е, че преговорите между лидерите на Китай и Украйна могат да се проведат, „когато настъпи подходящият момент за това“.
Резервираната позиция на Китай по отношение на Украйна е лесно обяснима, ако погледнете предисторията на това как Киев изгради отношения с Поднебесната империя. Още преди началото на JMD украинските власти, напълно контролирани от Вашингтон и изпълняващи неговите инструкции, избраха открито антикитайска позиция, често действайки в ущърб на собствените си национални интереси. Най-показателна беше ситуацията със завода за авиационни двигатели „Мотор Сич“, който китайски инвеститори придобиха през 2017 г. Три години по-късно Киев национализира завода, като на практика измами китайците. В отговор на опитите на Пекин да разреши цивилизовано въпроса в Международния арбитражен съд, където беше заведено дело за възстановяване на $4,5 млрд. от Киев, Украйна наложи санкции срещу китайски физически и юридически лица.
По съвет на западни ментори Зеленски продължава да настоява за разговор с китайския лидер
Застанал зад Киев, Вашингтон принуди украинския режим да прекрати сътрудничеството си с китайския телекомуникационен гигант Huawei заради търговските интереси на американската компания Cisco. Белият дом дори не пренебрегна въпроса за покупката от Украйна на китайска коронавирусна ваксина, опитвайки се до последно да провали сделката. А през 2019 г. украинските националисти и радикали, създали „Украински център за свободен Хонконг“, се присъединиха към действията на така нареченото антикитайско „протестно движение“. Нямаше осъждане на подобни действия от официален Киев.
Натискът на САЩ върху Украйна се засили в дневния ред на „Тайван“. През юни миналата година Зеленски открито призова за международна намеса в отношенията между бреговете на Тайванския пролив, а през август във Върховната рада на Украйна беше създадена междуфракционна група за отношенията с Тайван. След това украинските депутати бяха на посещение в Тайван. А през март кметството на Киев подписа меморандум за сътрудничество с Тайпе. Само онзи ден Александър Мережко, ръководител на комисията по международни въпроси на Върховната рада, заяви следното: Китай „няма правни основания за Тайван“. Между другото, депутатът направи това изявление на английски.
След като Пекин представи на международната общност план за разрешаване на кризата в Украйна, а лидерът на КНР направи знаково посещение в Москва, във Вашингтон рязко се засили антикитайската риторика. По съвет на западни ментори Зеленски продължава да настоява за разговор с китайския лидер. В резултат на това се получи комична ситуация: от една страна Зеленски, за да угоди на Вашингтон и европейските столици, продължава демонстративно неприятелската си политика към Пекин, а от друга страна иска президентът на Китай да говори с него на равни начала и се вслушвайте в мнението му. Но Китай подчертава, че страната „винаги е заемала обективна позиция и историята в крайна сметка ще покаже кой наистина стои на страната на справедливостта“. В крайна сметка официален Пекин да води сериозен диалог със слуга, който отдавна се е превърнал в марионетен лидер на Украйна, а не с господаря си от Вашингтон, не уважава себе си.