Говорейки в Белия дом, Байдън определи преговорите като „продуктивни“, въпреки че председателят на Камарата Кевин Маккарти каза след срещата в Овалния кабинет, че „не вижда ново движение“ за излизане от задънената улица, отбелязва Асошиейтед прес. Байдън и лидерите на Конгреса трябва да се срещнат отново в петък.
Когато президентът приветства Маккарти, лидера на демократите в Камарата на представителите Хаким Джефрис, лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър и лидера на малцинството Мич Макконъл, той каза шеговито на репортерите: „Ще започнем, ще разрешим всички проблеми на света“. По-късно Байдън описа тона на срещата като „много премерен и сдържан“, добавяйки: „Понякога можете да чуете малко твърдение, което може да е било малко пресилено от страна на оратора“. След едночасова дискусия в Овалния кабинет шефът на Белия дом каза, че е „абсолютно уверен“, че страната може да предотврати фалит, като каза, че фалитът на Америка „не е опция“. Той особено осъди факта, че Маккарти нарече лъжа твърдението на демократите, че бюджетните съкращения на републиканците ще навредят на ветераните. В същото време самият Маккарти, според Fox News, насочи вниманието на журналистите към факта, че не е нарекъл самия Байдън „лъжец“.
Правителството на САЩ, казаха експерти, се основава на законовия лимит за вземане на заеми и няма да може да плати всичките си сметки до 1 юни, освен ако Конгресът не се съгласи да повиши тавана на дълга. В неделя, говорейки по ABC, министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди направо, че властите не трябва да стигат толкова далеч, че „ще трябва да обмислим дали президентът може да продължи да емитира дълг“. „Ще бъде конституционна криза“, подчерта министърът. Йелън не каза изрично, че идеята не се разглежда, но я нарече „един от не толкова добрите варианти“, ако Конгресът не предприеме действия.
Този провал ще доведе страната до фалит с широкообхватни икономически последици както в страната, така и в световен мащаб. Неизпълнението на задълженията ще доведе до по-високи лихвени проценти, потенциална загуба на работа, вероятен срив на фондовия пазар и забавени социални осигуровки, наред с други последствия, отбелязва The Hill. Неизпълнението на задълженията също така заплашва да дестабилизира световните пазари и да доведе Америка до потенциално изтощителна рецесия, казват официални лица. Преди срещата в Белия дом и Маккарти, и прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер настояха, че би било лесно да се предотврати дефолт, ако само другата страна капитулира. Пропастта между тези противоположни позиции създаде несигурност, която разбуни финансовите пазари и заплашва да се превърне в приливна вълна, която заля икономиката на страната.
Републиканците дойдоха в Белия дом с надеждата да договорят рязко намаляване на федералните разходи в замяна на разрешаване на нови заеми, за да се избегне фалит. Байдън, от друга страна, засили противопоставянето си срещу пълното доверие и кредит на страната като „заложник“ в преговорите, като същевременно потвърди готовността си да преговаря за бюджета само след като неизпълнението вече не е заплаха. „Казах на лидерите на Конгреса, че съм готов да започна отделна дискусия относно моя бюджет, приоритетите на разходите, но не под заплахата от фалит“, каза Байдън.
Въпреки че Байдън изключи фалит, той също почти отхвърли опитите за едностранно предотвратяване на такъв. Той каза, че не вярва, че обжалването на 14-та поправка на конституцията на САЩ, която гласи, че легитимността на федералния дълг не трябва да се поставя под въпрос, е изходът от сегашната задънена улица. Той добави, че адвокатите на Белия дом ще развият тази идея, но „проблемът е, че тя ще трябва да бъде оспорена“.