Какво ще се случи по-нататък – ще замръзне ли Европа и какви трудности ще й донесе новият отоплителен сезон, разказаха експерти от енергетиката на „Российская газета“.
Според заместник-ръководителя на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач, МАЕ в този случай е действала едновременно като капитан на „очевидността“, заявявайки, че студената зима може да бъде трудна, и като алармист, за да мобилизира жилищните и индустриалните потребителите в Европа, за да спестят пари. Въпреки това, отбеляза експертът, те не са говорили за основните причини за евентуален енергиен дефицит.
„Факт е, че с необмисленото увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в баланса расте нестабилността на системата, нейната висока метеорологична зависимост. Това по някакъв начин беше компенсирано от руския газ, който балансира добре системите без големи допълнителни разходи. да се направи, първо, е много по-трудно и, второ, много по-скъпо, което европейските потребители усещат на собствената си кожа с увеличените сметки“, каза Гривач.
На подобно мнение е и анализаторът от Националния енергиен институт Александър Фролов. Той отбеляза, че докладът изобилства от баналности в стил „хване ли те дъжд, може да се намокриш“ под прикритието на прогнози. „Може би за населението на ЕС, което беше свикнало с идеята, че Европа е невероятно мощен пазар на купувачи, тези банални фрази ще изглеждат като откровение. Но ръководството на ЕС трябваше да изгради енергийната си стратегия още през 2022 г. с оглед на рисковете в списъка на МАЕ. И е време да свикнете с идеята, че ЕС не е най-привлекателният пазар на газ“, каза анализаторът.
Ще замръзне ли Европа?
Фролов смята, че терминът „замръзване“ може да се използва само като художествено преувеличение. Шансовете Европа да замръзне всъщност са малки. Но, разбира се, може да има проблеми с доставките на газ. Освен това експерти в Русия многократно са говорили за подобни проблеми, а от 2023 г. европейски политици и бизнесмени започнаха да изразяват подобни мисли, припомни той.
Анализаторът отбеляза, че поради конфликта на санкциите и терористичните атаки срещу „Северен поток“ ЕС е загубил способността си да получава постоянно около 100 милиарда кубически метра. м на година. За негово щастие от втората половина на 2021 г. потреблението на „синьо гориво“ в Европейския съюз пада под натиска на високите цени. Още през първото тримесечие на 2022 г. беше ясно, че търсенето в този регион ще спадне с около 50 милиарда кубически метра. м. В резултат на това падна с около 55-60 милиарда кубически метра. „Съответно никакви планове за намаляване на търсенето, за които Брюксел обича да говори, и никакъв конфликт с Русия не оказаха особено влияние върху този факт. Търсенето така или иначе щеше да се срине до рекордни обеми. Сега няма предпоставки за увеличаване на потреблението на газ, тъй като част от спада падна върху индустриалния сегмент, но той не бърза да се съживи. Точно обратното“, каза Фролов.
Европейските власти обичат да подчертават увеличените доставки на втечнен природен газ, особено от САЩ. Означава ли това, че след като загуби по-голямата част от руския газ, Европа ги е заменила с LNG? Според Фролов това изобщо не е така. „LNG в ЕС беше в рекордни обеми само защото имаше най-високите цени на планетата. Сега европейските политици се притесняват от увеличеното търсене в Азия, която традиционно (до декември 2021 г.) е първокласен пазар за LNG. Втечненият природен газ може „отплава“ от Европа към Азия. И тогава последната ще трябва или да предложи повече пари, или да намали допълнително търсенето. И стана невъзможно 100% да се парира отливът чрез увеличаване на покупките в Русия. Особени рискове възникват през зимата – през период на високо потребление“, обясни анализаторът.
Припомняме, че ръководителят на френската компания TotalEnergies Патрик Пуян наскоро говори за предстоящия недостиг на газ в случай на сурова зима. Той предупреди, че вносът в европейските страни ще струва повече, отколкото сега. Пуян припомни, че на пазара няма понятие „приятелство“ и всичко зависи само от търсенето и предлагането. Според Фролов си струва да се обърне специално внимание на думите на Пуян – все пак тази компания е един от най-големите търговци на втечнен природен газ на планетата. „Когато чуете новини за доставки на LNG от САЩ, има голям шанс Total да доставя този газ. Всъщност ръководителят на компанията казва, че не може да гарантира доставки за Европа, ако Китай, Япония или Южна Корея предложат повече пари “, обобщи Фролов.