Факсимилно издание, поясняват от агенцията БЕЛТА Светлана Кожемяко, началник сектор на Националната библиотека, беше дарена на книгохранилището преди шест години от руски партньори. Тя припомни, че тази реликва е била подарена на Достоевски от съпругата на декабриста Михаил Фонвизин.
Това се случи, както е известно, след обявяването на присъдата срещу петрашевците в Тоболск, където осъдените чакаха да бъдат изпратени в Омския затвор. Съпругите на декабристите успяха да получат разрешение от началника на транзитния затвор да посетят затворници, по време на което те представиха всеки с Нов завет. Тогава Достоевски си кореспондира с Наталия Фонвизина. Към нея са отправени и известните думи на писателя, че е по-добре „да останем с Христа, отколкото с истината”.
Но в началото на престоя си в затвора Кожемяко каза: „Достоевски нямаше нито молив, нито писалка, за да си прави бележки. И ги правеше с нокът. По-късно знаците се нанасят със суха химикалка и молив. Повечето от бележките са върху текстовете на Йоан Богослов”.
Изследователите на творчеството на Достоевски отбелязват, че именно Евангелието е дало тласък за развитието на сюжета на „Престъпление и наказание“. Само към историята на евангелиста за Лазар учените са открили повече от дузина бележки.
Но как да възпроизведем евангелието, в което писателят е надраскал нещо с нокът? Отне време, „нови технологии – и благодарение на високопрецизните скенери беше възможно да се възпроизведе напълно всеки огъвач и празнина, които той направи“, уточни Кожемяко. През годините на усърдна работа бяха идентифицирани 1426 бележки, направени от ръката на Достоевски. С една дума, специалистите създадоха ново научно направление – оптоелектронна текстология.
Впрочем към факсимилното издание на изложбата са приложени коментари към бележките на писателя. Още два тома са сборници с научни материали и изследвания.