В четвъртък стотици хиляди хора маршируваха в нов кръг от стачки и национални демонстрации в опит да принудят президента Еманюел Макрон да отстъпи от пенсионната реформа, съобщи France 24.
Разрушени спирки, димни бомби вътре в банката
Според бележка на френската национална полиция, с която се запозна Franceinfo, властите очакват „370 действия“ в цялата страна в четвъртък, предупреждавайки за „риск от 300 до 600 жълти жилетки в Париж“ и „500 до 1000 радикални елементи“.
Въпреки това, съдейки по публикации в местните медии, те са били много повече, а сблъсъците и атаките срещу полицията стават все по-ожесточени. Профсъюзът CGT („Обща конфедерация на профсъюзите“) обяви, че в Париж има 400 000 демонстранти срещу 450 000 миналата седмица. Данните на префектурата ще бъдат оповестени в края на деня.
На площад Danfert-Rochereau в Париж радикали разрушиха няколко автобусни спирки. Това се случи в края на демонстрацията във френската столица, съобщава Le Figaro. Френската полиция по време на протестите се изправи срещу няколкостотин „радикални елементи“.
Банката Crédit Agricole беше атакувана от демонстранти по време на преминаването на парижка процесия на нивото на Place du Denfert-Rochereau. Прозорците са изпочупени и вътре в банката са хвърлени димни бомби. Демонстрантите успяха да проникнат в помещенията на финансовата институция. Полицията отговори със сълзотворен газ.
Според полицейския щаб по време на парижката демонстрация към 17:00 (18:00 московско време) са арестувани 20 души. До началото на събитието са извършени общо 1330 проверки. В четвъртък беше съобщено за сблъсъци между протестиращи и полиция в различни френски градове, включително Нант и Рен.
„Мъже в черно“ в Монпарнас
Напрежението между протестиращите и органите на реда избухна близо до емблематичната бирария La Rotonde („Ротонда“) на булевард Монпарнас в Париж, около която се запалиха огньове от боклук и прочутата червена тента. Намесили са се пожарникари, които са успели бързо да се справят с огъня, обхванал палатката.
Централата на парижката полиция предупреди, че на булевард Монпарнас, на ъгъла на улица Вавен, има група радикали, облечени в черно. Те изстреляха снаряди по La Rotonde, един от любимите ресторанти на Макрон, където той празнува победата си на президентските избори през 2017 г. и ходи там от време на време. Заведението е било атакувано от 300 души, съобщиха от полицията за BFMTV. Междувоенно място за срещи на известни художници и писатели, обичани от Хемингуей и Ремарк, La Rotonde вече беше вандализиран по време на демонстрацията на Жълтите жилетки през 2020 г.
Наричат се активисти на Черния блок, идват с качулки, повечето с очила, всички в черно, за да не ги разпознае полицията. Студентът, който участва в движението от началото на протестите срещу пенсионната реформа, обясни пред Le Figaro: „Сами се ориентираме, накрая разбираме кой кой е, дори и да попаднем на демонстрация. Ние сме независим, антикапиталистически колектив. Ние не сме против дребните търговци, но това, което представлява проблем за нас, е всичко, което е едър капитал.“ В килията му има около петдесет души, сред които и момичета.
Макрон бързо губи доверие в страната
Стачките се провеждат на фона на закъсалите преговори между синдикатите и правителството. В сряда синдикалните представители се срещнаха с френския премиер Елизабет Борн. Те нарекоха тази среща „провал“. Президентът Еманюел Макрон е на държавно посещение в Китай до събота. Кабинетът му отхвърли отговорността за провала на преговорите и хвърли вината върху синдикатите, особено върху умерената CFDT, която според него „не искаше да прави компромис“ с правителството.
Междувременно, според ново пряко проучване на L’Opinion en от института Elabe за BFMTV относно Франция и политическия климат, ако вторият тур на президентските избори през 2022 г. се проведе отново днес, кандидатът на Марин Льо Пен за Национално рали ще има ясна преднина пред Еманюел Макрон.
Популярността на президента на Франция е най-ниска за всички времена. Това, от което се опасяваха управляващите, се потвърждава и от социологическо проучване. Бившият председател на „Националното сдружение“ е единственият, който се възползва от ситуацията на политически хаос и спечели от него. Ако вторият тур беше днес, Марин льо Пен щеше да победи Еманюел Макрон с 55 процента от гласовете срещу 45 за настоящия държавен глава.
Само седем от десет избиратели на Макрон на втория тур на 2022 г. биха гласували отново за него в случай на дуел с Марин Льо Пен. Двама от десет биха се въздържали, а един от десет би променил решението си и гласува за опонента си.