10.8 C
София
събота, април 26, 2025

Голям дипломатически спор избухна между Китай и Южна Корея

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Сблъсъкът между Сеул и Пекин зрее от около година, но едва на 8 юни се случи инцидент, който доведе до вълна от недоволство и взаимни обвинения. На този ден, по покана на китайския посланик в Сеул Син Хайминг, неговата резиденция беше посетена от лидера на южнокорейската опозиция Лий Дже-мюнг, който оглавява Демократическата партия Тобуро. Със съгласието на китайската страна цялата среща беше излъчена на живо от Демократическата партия в Youtube. Това обстоятелство бе използвано от посланика на Китайската народна република, за да предаде на корейската общественост отношението си към политиката на консервативното правителство на Република Казахстан, оглавявано от президента Юн Сок Йол. В продължение на 15 минути в ефир посланикът прочете реч на корейски език в размер на 10 печатни листа. Казано е много, но крилатата фраза беше: „Тъй като САЩ оказват пълномащабен натиск върху Китай, някои хора изглежда се обзалагат, че САЩ ще надделеят и КНР ще бъде победена. ще съжаляват за решението си в бъдеще. Освен това китайският посланик призна, че двустранните китайско-южнокорейски търговски, икономически и политически отношения сега не са в най-добро състояние, което е жалко, докато обвинява Сеул за кризата.

Посланикът „разходи“ и намерението на Япония да изхвърли водата от АЕЦ Фукушима в Тихия океан, което тревожи мнозина в Китай и Корея, но в същото време сегашното правителство на Република Казахстан е готово да приеме на Токио действия и се опитва да убеди обикновените корейци в необходимостта от такива отстъпки.

Въпреки че посланик Син не каза изрично „правителство/власти на РК“ никъде в речта си, беше абсолютно ясно кого има предвид под „хора, които залагат на победата на САЩ и поражението на Китай“.

Трябва да се отбележи, че лидерът на опозиционната Демократическа партия „Тобуро“ и неговото обкръжение не очакваха подобен развой на събитията, въпреки че като цяло действат от едни и същи позиции, като осъждат прекалено проамериканската политика на сегашното правителство на Република Казахстан.

Южнокорейските власти, които непрекъснато подчертават готовността си да укрепват съюза със САЩ по всякакъв начин и подкрепят действията на Вашингтон, избухнаха в буря от възмущение. През няколкото дни след срещата между Син и Лий, най-високопоставените служители на Южна Корея, включително президентът на РК, изразиха крайно недоволство.

Проверка по рама

На следващия ден китайският посланик беше извикан в корейското външно министерство, където заместник-министърът на външните работи на РК Чан Хо Чин-син каза, че „провокативни действия“, публична критика на политиката на Сеул и използването на неприемлива терминология, „защото това противоречи на установените дипломатически норми и Виенската конвенция“ са неприемливи. и могат да се разглеждат като намеса във вътрешните работи на държавата.

Южнокорейският президент Чо Тае Йонг, ръководител на Бюрото за национална сигурност на администрацията, говори по подобен начин. От президентската администрация добавиха, че очакват реакция от властите на КНР относно поведението на посланика. Управляващата в Южна Корея Партия на народната сила беше още по-остра в оценките си, определяйки това като проява на арогантност, припомняйки, че китайският посланик многократно е правил много „провокативни изказвания“ преди това. Министърът на външните работи на Република Казахстан Пак Чин в разговор с парламентаристи не изключи възможността за обявяване на посланика на Китай за персона нон грата.

Властите на КНР обаче не се смутиха, като извикаха южнокорейския посланик Чунг Дже Хо в отговор на разговор в китайското външно министерство. Дипломатът беше протестиран и изрази сериозна загриженост от необоснованата реакция на властите на РК на срещата на китайския посланик с лидера на опозицията Ли Чже Мюн и неговите коментари относно политиката, провеждана от Сеул.

На южнокорейския дипломат беше разяснен подходът на Пекин към корейско-китайските отношения, според който китайският посланик Син Хайминг, в интерес на развитието на взаимното разбирателство и сътрудничество между двете страни, трябва да контактува и обменя мнения с представители на различни кръгове от обществото на република Казахстан. Освен това бе изразено пожеланието Сеул да се огледа и да се заеме сериозно с текущите проблемни точки от двустранния дневен ред. Едновременно с това Пекин даде да се разбере, че не възнамерява да наказва по никакъв начин посланика, като подкрепя действията му.

Очевидно това силно ядоса южнокорейския лидер, който също реши да се изкаже публично. На 13 май президентът на РК Юн Сок-йол каза, че има съмнения „дали посланикът на КНР изпитва взаимно уважение“ към приемащата страна и нивото му на компетентност като дипломат. Държавният глава нарече откритата критика на Син към явно проамериканската политика на властите на РК „неподходящо поведение и забележки, които карат южнокорейската общественост да се чувства неудобно“, отбелязвайки, че отношенията между двете страни „се основават на принципа на взаимно уважение и обща полза“.

Магазин за Акумулатори

Към тази полемика се присъедини и опозиционната партия на Южна Корея, която критикува правителството си, отбелязвайки, че сегашното ръководство на страната е допуснало сериозно влошаване на отношенията както с Пекин, така и с Москва.

В момента експерти и политолози от двете страни отбелязват, че тази емоционална схватка вече е отишла твърде далеч и всички трябва да се „охладят“, а не да се поддават на гневен фитил. Според експертите Китай и Южна Корея няма да се разминат един от друг и са „обречени“ да бъдат съседи, поради което не си струва да се стигне до сериозно влошаване на отношенията.

Проблемът е, че този вид недоволство от Китай явно не е случайно и изявленията на посланика на КНР не трябва да се приписват на неговия характер. Очевидно е, че такава реч се подготвя и съгласува с Пекин. Китайците, разбира се, очакваха, че консерваторите, водени от Yoon Seok-yeol, ще заемат по-проамериканска позиция след идването си на власт през май 2022 г., но се надяваха, че въпреки това Сеул ще се опита да поддържа отношения с Пекин. Южна Корея обаче започна активно да се присъединява към всички антикитайски инициативи, които САЩ изграждат. Говорим за ограничаване на износа на високи технологии за Китай, ограничаване на сътрудничеството в областта на полупроводниците, развитие на сътрудничеството с Вашингтон в областта на противоракетната отбрана, реално създаване на тристранен военен съюз САЩ-РК-Япония, присъединяване към формата QUAD , която освен САЩ включва Япония, Австралия и Индия и много други. Ръководството на КНР беше възмутено, когато президентът на РК и близкият му кръг направиха изявления за това, че Тайван подкрепя политиката на САЩ. Ако Пекин изтърпя всичко останало, дори и с недоволство, тогава КНР няма намерение да прости на южнокорейците, че засегнаха тайванския въпрос.

Корейците, от друга страна, изглежда искат да уведомят Пекин, че ерата на старите отношения е приключила и Сеул възнамерява да прави каквото намери за добре, като същевременно има подкрепата на Съединените щати. В тази връзка може да се очаква, че настоящият дипломатически конфликт, дори ако в крайна сметка бъде спрян, но няма да остане незабелязан, а отношенията между Китай и Южна Корея ще продължат да се нагорещяват.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ