23.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Как башкирските кураи завладяха Виетнам. Дни на руската култура бяха открити в Ханой

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Както каза министърът на културата на Руската федерация Олга Любимова на своите страници в социалните мрежи, в деня на откриването Русия беше представена от артисти от няколко фолклорни групи наведнъж. Това са академичният танцов театър „Гжел“ от Москва, артистът на ансамбъла за народни танци на Адигея „Налмес“ Пшимаф Хажоков, както и музикантът от Башкирия Ильнур Хайрулин, който свири на рядък автентичен инструмент – курай.

„Виетнамската публика с ентусиазъм посрещна концерта с най-добрите номера от репертоара на театъра, оцени башкирските народни мелодии и адигските народни танци“, коментира Олга Любимова.

Руските художници също харесаха Виетнам.

„Всички много го харесваме. Руснаците са обичани тук, те дори пеят нашите песни – „Катюша“ и „Подмосковни вечери“. Единственото нещо, за което не бяхме готови, беше местната кухня, можете да я опитате веднъж, но не всеки ден !”.

Снимка: Министерство на културата на Руската федерация

Но местните жители са готови да „опитват“ башкирските национални мелодии за дълго време – звукът на курай не остави никой безразличен тук. Както и неговата история.

Проверка по рама

„Курай е гласът на нашата родина, естествен инструмент, който расте само в Урал. Цветето курай е изобразено на знамето на Башкирия, то символизира седемте башкирски клана, които първи се присъединиха към Русия“, казва Ильнур Хайрулин, „Благодарение на курай башкирите са запазили повече хиляди народни мелодии. Интересно е също, че Толстой и Чехов обичаха да слушат курай, когато почиваха с нас „на кумис!“

Кураистката Хайрулина отдавна се е превърнала в истинска звезда на Башкирия, завладяла десетки международни състезания. Илнур майсторски свири и на дудук и кубиз. Една от най-известните му композиции е „Лов за вълци“, която използва техниката на гърленото пеене – узляу. С тази работа Ильнур Хайрулин успя да завладее московската публика на фестивала на Игор Бутман „Триумф на джаза“.

И сега успех в Ханой, а утре, без съмнение, башкирският музикант ще зарадва Халонг – крайбрежен град в Източен Виетнам, следващият, който ще приеме руски артисти.

Между другото, Русия донесе в азиатската страна не само музикални номера, но и тук беше открита цветна фотоизложба – обичаите и традициите на народите на Русия през обектива на фотохудожници.

Трябва да се отбележи, че Дните на руската култура във Виетнам тържествено завършват „кръстосаната“ година на Русия – Виетнам.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ