Проучванията на кампанията показват, че Марин, който встъпи в длъжност през 2019 г. като най-младият премиер в света на 34 години, е най-популярният министър-председател на Финландия през този век.
Въпреки това, последните проучвания, проведени в Суоми (Финландия – прибл. „RG“) в четвъртък класира своята лявоцентристка Социалдемократическа партия (СДП) на трето място след антиимиграционната и националистическа партия на финландците и дясноцентристката Национална коалиция, които се задържаха с малка разлика. И трите партии обаче не събраха 20 процента от гласовете. „Това е много вълнуваща ситуация и в момента е трудно да се каже коя партия ще спечели в деня на изборите“, каза финландският политически анализатор Туомо Туря пред АФП.
Първото място за крайнодясната партия на финландците и крайнодесния министър-председател би било изключителен случай във Финландия, въпреки че партията е била преди това в правителството. В момента, според наблюдатели, партията изглежда ще надмине рекорда си от 19 процента от гласовете на изборите през 2011 г.
СДП, традиционно най-голямата от осемте основни партии в парламента, се бори за върха и се опитва да състави правителство. Марин ръководи лявоцентристка коалиция на социалдемократите, центъра, зелените, левия алианс и Шведската народна партия на Финландия.
Докато някои я виждат като силен лидер, който умело се справи с пандемията от COVID-19 и напредна в процеса на присъединяване на страната към НАТО, други казват, че нейните партийни скандали с алкохол и „юношеско поведение“ я правят неподходяща за работата. „Сана Марин е противоречива личност. Тя има фенове като рок звезда, но от друга страна, има много хора, които не могат да я понасят“, каза Марко Джункари, журналист от всекидневника Helsingin Sanomat, пред AFP .
Лидерът на опозиционната консервативна Национална коалиция Петери Орпо фокусира кампанията си върху икономиката, обвинявайки правителството в безотговорно увеличаване на държавния дълг. „Перспективите са много лоши. Нашите публични финанси ще спаднат рязко и това ще доведе до ерозия на основите на нашето социално общество“, отбеляза Орпо в интервю за френска агенция. Съотношението дълг/БВП на Финландия се повиши от 64 процента през 2019 г. на 73 процента и Националната коалиция възнамерява да се справи с това, като намали разходите с 6 милиарда евро.
Подкрепата за популистката партия на финландците рязко се повиши от лятото на 2022 г., подпомогната от нарастващите цени на енергията и други стоки в страната. Тази евроскептична партия иска твърда линия по отношение на имиграцията, посочвайки проблемите с престъпността в съседна Швеция и обвинявайки големия приток на мигранти.
„Ние не искаме да следваме пътя на Швеция. Виждаме последствията от една вредна имиграционна политика“, каза лидерът на финландската партия Риика Пура. Въпреки че през 2015 г. партията действаше в дясноцентристко правителство, по-късно тя се раздели на две фракции, едната от хардлайнери, а другата от умерени.
Само хардлайнерите, които се очертаха като втората най-голяма партия на изборите през 2019 г., останаха в парламента. Партията на финландците вижда напускането на ЕС като своя дългосрочна цел и иска да отложи целта за въглеродна неутралност на Финландия до 2035 г.
При всички положения преговорите за коалиционно правителство ще бъдат напрегнати. Бивша тежка категория във финландската политика, Партията на центъра загуби статута си на най-голямата партия през 2015 г., за да регистрира ниска подкрепа след почти осем години в правителства отдясно и отляво. Партията не иска да остане в сегашната коалиция Марин, по-специално заради конфликта със Зелените. Без подкрепата на центристите и СДП Националната коалиция трудно ще спечели мнозинство. А Марин изключи възможността за съставяне на правителство с това, което тя нарича „открито расистка“ Партия на финландците.
От друга страна, в Суоми може да бъде съставено дясно правителство с Националната коалиция и партията на финландците. Докато Орпо каза, че „имат своите различия“, когато става въпрос за целите на ЕС, миграцията и климата, има „много общи неща“, като например визията за икономическата политика.