Първият по рода си законопроект, регулиращ областта на изкуствения интелект, включва оценка на рисковете от различни системи с изкуствен интелект и съответното им класифициране. Най-опасните разработки, които представляват заплаха за хората, се планира да бъдат забранени в ЕС. Европейските законодатели забраниха използването на AI за „когнитивно-поведенческа манипулация на хора или определени уязвими групи“. Като такива авторите на проекта разпознават например играчки с гласово управление, които провокират децата към опасни действия. Освен това Европейският съюз възнамерява да забрани автоматичното разпознаване на лица в реално време. Те са готови да направят изключение само за залавянето на особено опасни престъпници и то само след получаване на съдебно разрешение.
Втората категория системи с изкуствен интелект включва такива, които крият доста високи рискове, но за тях „прозорецът към Европа“ ще бъде все още отворен. Преди да навлязат на местния пазар, разработчиците трябва да регистрират своето потомство в базата данни на ЕС, така че служителите да могат да оценят възможностите му. Стриктният контрол върху високорисковите „умни“ системи ще се поддържа „през целия им жизнен цикъл“, обясняват на сайта на Европейския парламент.
Чатботът ChatGPT, който вдигна шума, попадна в третата категория – генеративен изкуствен интелект. Чатботът и неговите „сънародници“, които могат да създават текстове, изображения и други медийни продукти въз основа на данни в световната мрежа, ще трябва да спазват всички изисквания за прозрачност. Първо, необходимо е потребителите да бъдат информирани за съдържанието, генерирано от AI. Второ, от разработчиците ще се изисква да контролират дигиталния ум, така че да не произвежда незаконни „продукти“. По пътя създателите на такива системи трябва да публикуват селекция от защитени с авторски права данни, въз основа на които се обучава машинният интелект. Трябва да се отбележи, че главният изпълнителен директор на OpenAI, който създаде ChatGPT, Сам Алтман не оцени високо законодателството на европейците. Предприемачът се опасява, че ще бъде твърде трудно да се развива в рамките на предложения законопроект. От компанията отбелязват, че новите правила може да са толкова непосилни, че да трябва да напуснат европейския пазар. Припомнете си, че през май Алтман говори на изслушване в Сената и призова американските законодатели да разработят международни стандарти за регулиране на ИИ.
За системите с така наречения ограничен риск законопроектът за изкуствения интелект въвежда минимални изисквания. Те трябва да отговарят на основните принципи на прозрачност, т.е. да информират потребителите за взаимодействието с AI и да етикетират цялото съдържание, генерирано от машината. Това, според европейските парламентаристи, ще помогне на гражданите да идентифицират фалшификатите в мрежата.
В допълнение към класификацията на системите и наказанията, авторите на проекта планират да дадат единна дефиниция на понятието „изкуствен интелект“.
Между другото, дебатът за законодателното регулиране на AI в Европейския съюз продължава от години, но бързото развитие през последните месеци на технологични продукти като ChatGPT принуди депутатите да ускорят. Рисковете от негативното въздействие на машинния интелект върху пазара на труда и обществото като цяло нарастват с всеки изминал ден.
Сега законът за AI ще бъде представен на Европейския съвет за обсъждане. Еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон на свой ред призова колегите си да побързат и да постигнат споразумение „през следващите месеци“. Окончателният вариант на документа, ограничаващ опасното развитие на машинния интелект, се планира да бъде изготвен до края на годината. Според AFP обаче законът ще влезе в сила не по-рано от 2026 г. Но отвъд океана не бързат да се борят с идващия „бунт на машините“. Според The Washington Post американските законодатели планират да направят „конкретни неща“ не по-рано от есента.
Междувременно
Британският музикант Пол Маккартни планира да издаде най-новата песен на The Beatles с помощта на изкуствен интелект. AI помогна на бившия солист на легендарната рок група да запише песен с покойния другар Джон Ленън. Вестник „Гардиън“ смята, че става дума за песента „От време на време“ (Now and Then), чиято демо версия вокалистът е записал малко преди смъртта си. Програмата за изкуствен интелект отдели гласа на музиканта от звуците на пианото и външния шум във фонов режим, като по този начин позволи на Маккартни да го презапише в записа на изпълнението си.
„Имахме гласа на Джон и пианото и той успя да ги раздели с помощта на изкуствен интелект. Вие казвате на машината:“ Това е гласът. Ето я китарата. Остави китарата“, сподели артистът впечатленията си от „сътрудничеството“ с машинния ум. Между другото, това не е първият път, когато Маккартни използва „услугите“ на AI. Така по време на скорошно турне той вече пее „дует“ с Ленън с помощта на иновативни технологии.