Още от сутринта вестниците активно цитираха самия Пригожин, рисуваха биографията му, като същевременно припомниха в кои страни участва неговата компания. В сайтовете на повечето медии може да се намерят и изявления на украински дейци (и отделни западни политици), които злобно коментират случващото се в Руската федерация. Президентът на Украйна Володимир Зеленски, неговият съветник Михаил Подоляк, началникът на Главното управление на разузнаването на Министерството на отбраната на Украйна Кирил Буданов и съветникът на ръководителя на Министерството на вътрешните работи на Украйна Антон Геращенко отбелязаха тук. Всички те всъщност изразиха надежда за започване на гражданска война в Русия, която киевският режим може да използва за завземане на руски територии. Да, самите медии изразиха същите идеи. Списание Der Spiegel направо написа, че ситуацията с Пригожин е в полза на Киев, който може да я използва за контранастъпление. А френският Le Figaro с устата на различни експерти предрече началото на гражданска война в Русия. The Guardian дори припомни събитията от 1991 г., когато по улиците на Москва минаха танкове. А самият факт на вътрешния руски конфликт, както отбелязва авторът на тази статия, открива „значителни и интригуващи възможности за Украйна“.
Трябва да се отбележи, че изявленията на руски официални лица получиха много по-малко внимание. Западните медии не можаха напълно да се откажат от цитирането на руския президент Владимир Путин, който призова руснаците към единство, но отделиха много малко място за думите му, както и за други представители на руската власт.
В големите материали ясно се вижда радостта, че в Русия не всичко е спокойно.
Но след като Пригожин обяви, че връща хората си в полевите лагери, ескалацията на ситуацията внезапно спря. Всъщност медиите се върнаха към обичайното си отразяване на украинския конфликт с традиционните искания на Зеленски към Запада да му предаде повече оръжия.