Министерството на равенството между половете и семейството очаква финансовата подкрепа да помогне на тези хора да се върнат към активен социален живот. Властите вярват, че този ход ще насърчи отшелниците да се запишат в университети или да си намерят работа.
Според официалната статистика сега 350 000 южнокорейци (около 3 процента) на възраст от 19 до 39 години избягват контакт с обществото и всъщност не напускат домовете си. Експертите посочват, че повечето от тези хора са от неблагополучни семейства. В същото време около 40 процента от тях са започнали да избягват контактите с външния свят още в юношеска възраст. Начинът на живот на такива хора често се свежда до задоволяване на минимален набор от нужди, включително хранене и сън.
15-годишен мъж, пожелал анонимност, призна, че е преживял домашно насилие и след това се затвори в себе си. Други станаха отшелници, когато семействата им фалираха. За много тийнейджъри самотата се превръща в най-достъпния начин да се скрият от реалността и да избягат от натрупаните проблеми. Имайки това предвид, експертите призовават за превантивни мерки срещу крайната самота на етапа, когато децата са още на училище.
Изключителната степен на социална изолация или дори самоизолация е опасна и, за съжаление, има тенденция да се развива. Ситуацията се влоши по време на пандемията от коронавирус на фона на ограничения и забрани за дейността на гражданите. Освен това уединеният начин на живот се улеснява от развитието на технологиите, когато можете да поръчате храна и други стоки чрез интернет, без да напускате дома си. Властите разбират, че ако този проблем не се реши сега, страната може да загуби цели поколения.
Сред другите мерки за борба с изолацията, Южна Корея предлага подкрепа на млади хора с медицински проблеми, например за премахване на белези и други дефекти във външния вид, които влияят негативно на тяхното самочувствие. Освен това физическото възпитание трябва да допринесе за възпитанието на по-активна жизнена позиция. За да направят това, хората с наклонности на социални отшелници ще плащат за спортно оборудване или посещения във фитнес зали.
В същото време остава неясно как правителството ще контролира ефективността на изразходването на средства за борба с това явление. С други думи, как можете да разберете, че човекът, който получава надбавката, наистина е поел по пътя на завръщането си в обществото и харчи парите по предназначение. Очевидно плащанията ще трябва да бъдат свързани с наемането на социофоби или приемането им в образователни институции. Тези нюанси вероятно все още предстои да бъдат финализирани.
Между другото, проблемът с изолацията сред младите хора съществува и в други страни. В Япония например има дори специален термин „хикикомори“. Тази дума се отнася за хора, които не излизат от къщи дълго време, поръчват стоки по интернет и всъщност не общуват с никого. Като правило те избягват контакт с външния свят, забавляват се, като гледат телевизионни предавания, играят онлайн игри или четат манга комикси. Много от отшелниците в Япония живеят десетилетия наред с парите на възрастните си родители, които получават прилична пенсия и имат банкови спестявания след шокиращи години тежка работа в местни компании.