Киев активно настоява за яснота относно перспективите за влизането му, но алиансът директно казва, че докато военните действия в Украйна продължават, пълноправното й членство не може да става, тъй като НАТО не е готово да му предостави гаранциите за колективна отбрана, предвидени от устава на блока. Това всъщност би задължило страните от НАТО да участват пряко в конфликта, но, както Макрон напомни на Киев на заключителната пресконференция, алиансът има други планове – да храни въоръжените сили на Украйна със западни оръжия, но да не участва пряко в конфликта.
Въпреки това в дългосрочен план курсът на НАТО към военна интеграция на Украйна в редиците си е извън съмнение, въпреки че има различни мнения сред членовете на блока кога и как ще стане това. Според изтичане на информация в западните медии за срещата във Вилнюс се подготвят някои решения в това отношение: това може да е създаването на нов формат НАТО-Украйна, предоставяне на Киев на пътна карта за присъединяване към алианса, осигуряване на дългосрочни задължения на Страните от НАТО за военна помощ на въоръжените сили на Украйна и превъоръжаването им според стандартите на алианса.
Страните от Източна Европа са сред основните лобисти за ускорено приемане на Украйна в НАТО. След резултатите от срещата в Париж президентът на Полша заяви, че страните от алианса във Вилнюс трябва да дадат сигнал на Киев за „ясните перспективи“ за членство в НАТО. Дуда добави, че „въпросът за гаранциите за Украйна сега се обсъжда на най-високо ниво“.
Западноевропейските му колеги обаче спазиха обещанията си в това отношение и заговориха повече за военна подкрепа за Украйна, като всъщност намекнаха, че първо очакват успех от Киев на бойното поле с предоставеното му западно оръжие. Макрон, например, посочи, че НАТО е „увеличила доставките на оръжия, бронирани превозни средства и боеприпаси“ за въоръжените сили на Украйна и „ще продължи да го прави през следващите дни“, включително ремонт на оборудване, повредено по време на боевете. Според него настъпателните операции на въоръжените сили на Украйна „ще продължат няколко седмици или месеци“, а резултатът от тях ще определи условията, при които ще бъде осъществен „преходът към фазата на преговорите“.