13.8 C
София
четвъртък, май 2, 2024

Какво очакват Гърция и Кипър от новия президентски мандат на Реджеп Ердоган

ПРОЧЕТИ СЪЩО

В Гърция и Република Кипър – най-близките съседи на Турция, с които Анкара има териториални спорове – реагираха предпазливо на продължаването на президентския пост на 69-годишния Ердоган. Така Атина в кратко поздравление към турския лидер по повод преизбирането пожела „мир на народа на Турция“, а в Никозия изразиха надежда за „продължаване на преговорите по кипърското уреждане“.

Кореспондентът на РГ попита гръцки и кипърски експерти как техните страни виждат по-нататъшните стъпки на Турция в техния регион и извън него.

Георгиос Дзогопулос, старши научен сътрудник в Гръцката фондация за европейски и международни изследвания (ELIAMEP):

Резултатите от президентските избори в Турция показват приемственост на турската външна политика. Освен това победата на политическата партия на Ердоган (Партия на справедливостта и развитието – прибл. „RG“) на парламентарните избори преди две седмици означава, че турският президент ще контролира мнозинството в Народното събрание, както и по време на предишния си президент срок. Имайки това предвид, знаем какво да очакваме през следващите години.

Турция ще продължи да си сътрудничи със САЩ, но ще си сътрудничи и с Русия, когато види собствената си изгода в това. Постепенно ще се разширяват и икономическите връзки на Анкара с Китай. Türkiye ще се опита да превърне своите балансирани и автономни подходи на международната арена в практически резултати. Такива, например, като посредничество при сключване на сделка за зърно между Русия и Украйна.

Проверка по рама

Турско-американските преговори ще бъдат трудни, но САЩ не искат да „загубят“ Турция. Отношенията на ЕС с Турция ще следват същата траектория и като цяло партньорството между ЕС и Анкара, както обикновено, ще доведе както до споразумения, така и до разногласия.

Що се отнася до Източното Средиземноморие, отношенията на Гърция с Турция вероятно отново ще навлязат в период на напрежение след летния период. Проблемите между двете страни са отдавнашни и имат потенциал да прераснат в опасни кризи от време на време. САЩ ще продължат да посредничат между страните, но историята показва, че Гърция и Турция имат напълно различни дневни редове и разбирания за диалога.

Историята на гръцко-турските отношения служи като огледало за разбиране на тяхното бъдеще, но ситуацията около Кипър е по-объркана. Турция ще продължи да настоява за политиката си за създаване на две независими държави на острова, за да засили преговорната си позиция преди нов кръг от преговори за кипърското споразумение. Ако преговорите по този въпрос отново се провалят, тогава търканията на острова ще нараснат. Като се има предвид сближаването на Република Кипър със Съединените щати, дневният ред на разногласията между Турция и Америка ще се разшири още повече.

Зенонас Царрас, преподавател във Факултета по турски и близкоизточни изследвания в Университета на Кипър и автор на книгата „8+2 мита за турската външна политика“, издадена през 2022 г.:

За Гърция и Кипър преизбирането на Ердоган означава продължаваща несигурност относно стабилността в Източното Средиземноморие. Очаква се също така, че външната политика на Турция ще продължи да бъде ревизионистична и антагонистична, а не помирителна и сътрудничеща.

Магазин за Акумулатори

Няма да има промени в позицията на Анкара по кипърския въпрос. Може да има кратък период на спокойствие в отношенията между Гърция и Турция, тъй като Ердоган се опитва да подобри отношенията на страната си със Запада, но в крайна сметка напрежението ще се върне отново.

Отношенията с Русия и Евразия ще продължат да бъдат положителни, въпреки че Турция може да вземе определени прозападни решения (като вдигане на ветото си върху влизането на Швеция в НАТО), които биха могли да разстроят Русия. Всичко това ще се случи в контекста на опитите на Турция да преосмисли позицията си в отношенията със Запада.

В по-широк план Турция през следващите пет години ще се стреми към по-автономна роля, която едновременно ще поддържа отношенията и ще инструментализира както Запада, така и Евразия. Не желае да поеме задължения към тези страни. Това ще създаде условия за продължаване на напрежението (по-голяма или по-малка интензивност в зависимост от периода) и дипломацията на перманентно управление на кризи.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ