9.8 C
София
сряда, април 23, 2025

Какво означава наказателното дело срещу Доналд Тръмп за САЩ?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Тръмп, който доброволно се яви пред прокуратурата и съда в Ню Йорк във вторник, беше задържан за няколко часа, за да се изправи срещу обвинения. Но това е процедурен момент – след края на заседанието той беше освободен, той отлетя за резиденцията си в Палм Бийч (Флорида). Въпреки това американските медии нарекоха това събитие „историческо“, тъй като нищо подобно не се е случвало в Съединените щати досега.

След съдебното заседание по делото срещу Тръмп бяха разсекретени документи с обвинения срещу бившия шеф на Белия дом.

В заключението на журито на съдебния окръг на Ню Йорк бившият президент е обвинен в „фалшифициране на бизнес документи от първа степен“. В отделен доклад, подписан от окръжния прокурор Алвин Браг, се твърди, че фалшифицирането на документа е извършено, за да се прикрият „незаконни действия, които са предотвратили разпространението на информация, която може да навреди на Тръмп в очите на избирателите по време на кампанията през 2016 г.“. Компромат „Хвани и убий“ – така прокурорът нарича тази схема.

Дори някои критици на Доналд Тръмп смятат, че обвиненията срещу него са създали опасен прецедент за политическо преследване в Съединените щати.

По-специално става дума за епизода с изплащането на 130 000 долара компенсация на порнографската актриса Сторми Даниелс за мълчанието й относно предполагаемата й сексуална връзка с Тръмп през 2006 г., когато той беше женен. Описани са и други действия от този род, предприети от обкръжението на Тръмп.

Проверка по рама

По-късно Брег даде пресконференция за репортери, като изясни, че според него Тръмп е прикрил нарушението на няколко закона. Това е изборният закон на щата Ню Йорк, който прави престъпление заговорът за насърчаване на кандидат с незаконни средства. Освен това Браг смята, че изплащането на Даниелс е надвишило законовите лимити за вноски.

Самият Тръмп беше лаконичен в Ню Йорк, но след завръщането си в Палм Бийч нанесе сериозен удар на опонентите си. Той каза, че не признава вината си и отказа предложението за извънсъдебно уреждане на делото. „Практически всеки адвокат казва, че няма дело“, каза той. „Не са предприети действия в нарушение на закона“.

Тръмп нарече целия процес „изборна намеса в безпрецедентен мащаб“ с помощта на правоприлагащите органи, семейството на президента Джо Байдън „престъпници“, а Америка „пропаднала държава“, която „отива по дяволите“. „Това не е съдебен процес, това е преследване“, заключи той.

Експресивният маниер на говорене на Тръмп е добре известен, особено когато става дума за нападки срещу него лично. Но трябва да се отбележи, че този път почти целият естаблишмънт на Републиканската партия, включително и тези, които не вървяха добре с Тръмп, коментираха ситуацията със същите изрази.

Магазин за Акумулатори

Например дори сенатор Мит Ромни, който редовно критикува Тръмп, този път каза, че прокуратурата в Ню Йорк „прекалява, за да угоди на политическия дневен ред“, което „създава опасен прецедент за наказателно преследване на политически опоненти и подкопава общественото доверие в нашите съдебна система.“

Сенатор Марко Рубио посочи, че с обвинението на Тръмп „американската политика е прекрачила границата“, създавайки прецедент за манипулиране на закона за политически цели. Според него това е „отрова за страната“, способна „завинаги да промени“ политическия пейзаж в САЩ.

Джон Болтън, бившият съветник на Тръмп по националната сигурност, дори се позова на думите, които той приписва на Лаврентий Берия: „Ако имаше човек, щеше да има статия“ (точното авторство на тази фраза не е установено – бел. „РГ“ ).

Но в лагера на Демократическата партия цари нехарактерна тишина. Демократичните политици, които обикновено не пестят критики към Тръмп, изглежда разбират колко нееднозначно възприема процеса американската общественост и се страхуват да засилят подозренията за политизиран процес с коментарите си.

Следващото изслушване с личното участие на Тръмп, според CNN, ще се проведе едва на 4 декември. Все още е трудно да се предвиди изходът от делото и неговите дългосрочни последици. Обвинителният акт се отнася до членовете на Наказателния кодекс на Ню Йорк за фалшифициране на бизнес документи, което е престъпление, ако се прави с цел прикриване на друго нарушение. В случая прокуратурата тепърва ще доказва подобна връзка. Според axios.com „една необичайна правна стратегия може да бъде голямо предизвикателство“ за прокуратурата в Ню Йорк.

Съгласно тези членове на наказателния кодекс на Ню Йорк се предвижда наказание до лишаване от свобода до четири години. Но при липса на криминално досие обикновено се избира по-леко наказание, което не предвижда реален затвор.

В същото време, както отбелязва axios.com, правните експерти са съгласни, че друго разследване срещу него е потенциално много по-опасно за Тръмп. Става дума за секретни документи, за които се твърди, че Тръмп незаконно е държал у дома след напускането на Белия дом и не е предал в архива, както се изисква от закона. Миналата година като част от този случай агенти на ФБР нахлуха в резиденцията на Тръмп във Флорида. Следователно обвиненията срещу Тръмп може и да не са последните.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ