Миналата събота всъщност се превърна в лакмус за западните медии. С неприкрито злорадство европейски и американски медии писаха за възможни сблъсъци между ЧВК „Вагнер“ и руските въоръжени сили, предричаха избухването на гражданска война и как киевският режим може да използва тази ситуация за свои цели. Изострянето на обстановката обаче рязко спря, след като бойците на ЧВК обърнаха колоните и тръгнаха в обратната посока. Западните журналисти признаха, че очакванията им не са се оправдали.
„Впечатляващото ниво на напрежение, предизвикано от групата Вагнер, нейния лидер Евгений Пригожин, спадна почти мигновено вечерта на 24 юни“, отбелязва френският Le Figaro. Според вестника ситуацията се стабилизира само за два часа: „натискът утихна като суфле“ – такъв образ, разбираем за французите, избраха журналистите на изданието.
Испанският El Mundo, преразказвайки всички събития от събота, пише, че Пригожин, за да има поне някакъв шанс за успех, трябваше да привлече подкрепата на военните и специалните служби, но те, напротив, го призоваха да не изобразяват врага в труден за страната момент. Вестникът отбелязва още, че Украйна се е опитала да се възползва от момента, за да поднови атаките си.
Suddeutsche Zeitung отбелязва, че Пригожин е надценил силата си, когато се е опитал да окаже натиск върху руските власти. Списание Der Spiegel пише за същото, но вече се позовава на мнението на представители на външното министерство и министерството на отбраната на Германия. Особено важно е, че изданието смята, че американските разузнавателни служби са знаели предварително за речта на Пригожин.
Италианският Corriere della Sera съобщава, че досега никой не е оспорвал толкова открито руските власти. Той обаче признава, че „дори в най-тревожните часове Пригожин се е въздържал от пряка словесна атака срещу Кремъл“. Според вестника случилото се в Русия няма много общо с илюзиите на Запада, който иска да се отърве от руския президент Владимир Путин. „Гражданските и военните елити застанаха на страната на Путин“, признава италианското издание.
Както отбелязва The Washington Post, САЩ са знаели за плановете на Пригожин, разузнавателна информация е получена в средата на юни. „Белият дом и служители в Пентагона и Държавния департамент, както и лидерите в Конгреса, са били информирани за тези развития, така че да не бъдат изненадани“, пише вестникът, цитирайки служители. В допълнение се посочва мнението на старшия изследовател на Евразийската програма на Института за външнополитически изследвания Роб Лий, че събитията, които се случиха в събота, не са повлияли на ситуацията в украинския конфликт.
Прави впечатление, че участието на президента на Беларус Александър Лукашенко в разрешаването на кризата практически не се споменава. Това се пише само в емисиите с новини, но досега няма нито дума в основните статии.