„Има опасност да се създаде наред с ядрения затворен клуб на световните сили и затворен клуб на световните сили в областта на изкуствения интелект“, цитира Греф. РИА новини“.
Първият фактор, ограничаващ достъпа до AI технологии, може да бъде забраната за износ на компютърно оборудване, смята ръководителят на Руската асоциация за електронни комуникации (RAEC) и член на Обществената камара Сергей Гребенников.
„Големите генеративни модели изискват много ресурси: както пари, така и капацитет. А малко хора имат такива възможности. В тази връзка съществува риск най-революционните технологии да бъдат достъпни само за малцина избрани – тези, които имат достатъчно ресурси. Например сега най-разпространените AI чипове се произвеждат от американската компания Nvidia, а износът им е ограничен до Русия и Китай“, казва той.
Съществуват рискове от създаването на затворен клуб на световните сили в областта на изкуствения интелект
Според Гребенников държава, която притежава пробивни технологии, може да блокира достъпа на онези страни, които смята за „недружелюбни“ към тях. В резултат на това ще се образува картел.
Днес в Русия Яндекс, Сбербанк, например Кандински имат свои големи модели. По отношение на ИИ като системи за разпознаване на лица Русия е в топ 5, а лидерите там са китайски компании, каза Дмитрий Марков, главен изпълнителен директор на MTS AI. Но в бъдеще те ще изискват още повече ресурси.
Русия изостава от лидерите в развитието на AI, главно поради ниското количество изчислителна мощност, налична за изследвания на AI, съгласен е Отари Меликишвили, ИТ експерт в областта на изкуствения интелект. А именно с тяхна помощ се обучават невронни мрежи.
Всички експерти, интервюирани от RG, отбелязват, че за да се реши проблемът и да се запази страната сред лидерите в изследванията на AI, са необходими сериозни инвестиции в индустрията и развитието на международното сътрудничество между държавите. Това ще помогне за споделяне на иновации и минимизиране на рисковете. Русия трябва да положи всички усилия, за да стане член на такава асоциация, смята Герман Греф.
Втората посока на изолацията на AI е инжектирането на страхове и опасения. Това включва скорошно писмо от Future of Life Institute, което призовава за спиране на цялата работа по ChatGPT. Експертите отбелязват, че това може да бъде както фактор в борбата на компаниите за разделянето на обещаващ пазар, така и опит за създаване на държавен картел, който да отреже нежелателните държави от индустрията, приходите от които през следващите години може да започнат да съставлява значителна част от БВП. По-специално, според вицепремиера Дмитрий Чернишенко, приносът на сферата, свързана с ИИ, към БВП на Русия до 2025 г. може да достигне до 2%. А до 2030 г. трябва да бъде най-малко 20 милиарда рубли, тоест ще се увеличи поне два пъти.
„Сигурен съм, че тези, които казват, че е необходимо да се спре развитието в областта на изкуствения интелект, просто ще създадат картел, в който ще инвестират в AI, ще се развиват в тази посока, докато останалите безнадеждно изостават. Считам изявленията за необходимостта от спиране на разработките в областта на ИИ поради неговата опасност като откровена дезинформация и опит за игра на човешките страхове и предразсъдъци“, казва Меликишвили.