Казахстан ще доставя най-малко 100 000 тона петрол на месец през Русия през тръбопровода „Дружба“ до петролна рафинерия в град Швед. Предприятието беше контролирано от Роснефт (54,17% от акциите), но през септември 2022 г. германското правителство нареди активите му да бъдат прехвърлени на държавната Федерална мрежова агенция (германският регулатор). До края на годината рафинерията ще получи най-малко 890 хиляди тона казахстански петрол, но това се взема предвид вече доставените през тази година 190 хиляди тона.
Проблемът на германския завод е, че има нужда от 11,6 милиона тона суров петрол годишно за преработка, а Казахстан осигурява едва 7,6% от този обем. Рафинерията в Швед е основният доставчик на гориво за Източна Германия и голям износител. Германия доброволно се отказа от руския петрол, получаван чрез Дружба, петролът от Казахстан е много малко, а Европа и без това не е разглезена от изобилие от петролни продукти. Още западни рафинерии, също свързани с Дружба, могат да получават суровини по тръбопроводи от германските пристанища. А за рафинерията в Швед единственият алтернативен маршрут за доставка е тръбопровод от полското пристанище в град Гданск.
Това е голямо нефтено пристанище, през него преминават големи количества суровини. Благодарение на тях Полша успя да намали зависимостта си от доставки от Русия до 10% до 2021 г., въпреки че по-рано почти 50% от вноса на петрол идваше от нашата страна. В интерес на Варшава е да увеличи максимално товаропотока и има резерви. Освен това, за да изпомпвате петрол от Гданск, можете да използвате съществуващата инфраструктура, тоест части от петролопровода Дружба.
Андрей Кочетков, водещ анализатор в Откритие Инвестмънтс, пояснява, че доставките от пристанища до предприятия дълбоко на сушата са значително по-скъпи от директните тръбопроводи и по-сложни като логистика. Тук също си струва да се има предвид, че заводът в Швед е пряк конкурент на полските рафинерии, собственост на полската компания Orlen. И същата компания, с голяма степен на вероятност, ще продаде или по-скоро дори препродаде петрол от Гданск на германците. Освен рафинерии в Полша Orlen има фабрики в Чехия и Литва, където горивото също се доставя от Германия. Следователно за Германия е жизненоважно да увеличи вноса на петрол от Казахстан, това се отнася не само за рафинерията в Швед, но и за други заводи, които сега купуват петрол на по-висока цена, отколкото беше в Дружба. Вярно е, че възможностите на Казахстан да увеличи доставките са много ограничени.
Както отбеляза анализаторът на Freedom Finance Global Владимир Чернов, Казахстан вероятно ще увеличи доставките на петрол за Германия през тръбопровода „Дружба“, тъй като преди това се е договорил с руската страна за транзита на 1,2 милиона тона петрол по този маршрут, което се оказва да бъде само 100 000 тона на месец.
Но още през януари министърът на енергетиката на Казахстан оцени максималните възможности за увеличаване на доставките за Германия до 1,5 милиона тона годишно. Теоретично има резерв за увеличаване на доставките с 300 000 тона, уточнява Чернов.
Това е твърде малък обем дори за една голяма рафинерия в Швед. Какво да кажем за цяла Германия, която е внесла от Русия само през Дружба през 2022 г. 15,1 милиона тона петрол.
В резултат на това Германия е зависима от своя „заклет съсед“ Полша и от прекия конкурент на германските компании. Това се отнася не само за петрола, но и за газа, който Полша вече започна да получава по газопровода Baltic Pipe, макар и в малки количества, както и под формата на втечнен природен газ (LNG) от крайбрежни и плаващи терминали. Германия също създава своя собствена инфраструктура за приемане на LNG и дори вече леко изпревари източната си съседка по отношение на възможностите за приемане на газови танкери, но проблемът е, че потреблението на газ в Германия е четири пъти по-високо от нуждите на Полша от него (80 -99 милиарда кубични метра годишно срещу 19-23 милиарда кубически метра).