6.5 C
София
четвъртък, май 15, 2025

Който почти 80 години пази руския свят в Колумбия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Сеньор Рубен, вие говорите невероятно руски. Откъде тази страст към нашия език? Изглежда, че е по-практично да научите английски в Колумбия.

Рубен Дарио Флорес Арсила: Влюбих се в руската литература благодарение на Лев Николаевич. Още помня една дебела кожена подвързана книга със златни букви – „Война и мир“ на испански от библиотеката на баща ми. Прочетох я на 16 години и бях изумен. Тогава ми обеща, че ще науча руски, за да чета Толстой в оригинал.

Учили ли сте в Русия?

Рубен Дарио Флорес Арсила: Да, получих бюджетно място в Университета за приятелство на народите. Патрис Лумумба. Руското висше образование винаги е било смятано за едно от най-добрите. Избрах руска филология. Когато се върна, преподаваше световна и руска литература в местния университет, а след това в края на 80-те години дойде в нашия институт, който, между другото, тогава се наричаше Институт за приятелство със СССР.

Бих искал да възстановя връзките с руските университети, за да изпращам учители на стаж

Още през 1945 г. е публикуван първият учебник по руски език за колумбийци. И знаете ли, каквото и да се случваше в страната и света, институтът не затваряше нито за ден. Институтът издава книги, учебници, издава собствен вестник. Той изпраща талантливи деца да учат в СССР. Доколкото знам, повече от 5000 колумбийци са се възползвали от тази възможност. Тук дойдоха преподаватели по руски език, изпратени от Университета за приятелство на народите. Донесоха учебници, огромни ролки с аудиозаписи. Но основният подарък е възможността за общуване на живо със съветската класика. При нас идваха поети, писатели, композитори. Все още се носят легенди за пристигането на Арам Хачатурян.

Проверка по рама

Как Институтът за приятелство със СССР се превърна в Институт за култура Лев Толстой?

Рубен Дарио Флорес Арсила: Това беше през 1991 г. Спомням си този ден: мнозина казаха, че тъй като тази мощна военна сила с нейните догми вече не съществува, тогава няма смисъл да продължаваме. Какви идеи да популяризирате? Как да разкажем на колумбийците за културата на страна, която вече не съществува? За щастие институтът беше спасен. В началото беше трудно. Изобщо останахме без подкрепа, всички връзки бяха прекъснати. Но съветските книги и учебници бяха запазени и те работеха по тях. Днес основният ни доход са курсове по руски език, има класове по пиано и вокал. Организираме концерти, празнуваме руски празници, провеждаме изложби и панаири, продаваме руски сувенири. Дори имаме собствен параклис. Но всичко, което печелим, отива за заплати, комунални услуги и данъци върху имотите. Ние сме културна организация с нестопанска цел и на теория трябва да имаме ползи, но нашата сграда е културно наследство и трябва да плащаме за нея като търговска организация. Тази година само данъкът беше 12 милиона песо (около 2700 долара). Ако догодина пак се вдигне, не съм сигурен, че ще успеем да спасим сградата и института.

Кой и защо в Колумбия днес преподава руски?

Рубен Дарио Флорес Арсила: Предимно бизнесмени, които искат да правят бизнес с Русия, млади хора, които мечтаят да учат в Русия, и хора, които просто са запалени по руската култура. Ние високо ценим нашите приятелски отношения с руското посолство в Колумбия.

Какво ти липсва сега?

Магазин за Акумулатори

Рубен Дарио Флорес Арсила: Съвременни учебници по руски език за чужденци, книги за руската история и култура на руски и испански език, класическа и съвременна литература. Би било чудесно да възстановим партньорството с руските университети, за да могат те да изпращат своите преподаватели при нас, а ние да изпращаме нашите преподаватели в Русия на стаж. Наистина липсва висококачествено видео съдържание за съвременна Русия, нейната култура, история, политика на испански или поне със субтитри. Изобщо не чуваме гласа на вашата медия. И съм убеден, че на колумбийците трябва да се покаже и разкаже какво и как живее вашата страна днес.

Пряка реч

Николай Тавдумадзе, посланик на Русия в Колумбия:

– Институт за култура. Лев Толстой в Богота е уникален феномен. Той се превърна в притегателна точка както за руските сънародници от всички възрасти, така и за колумбийците, които симпатизират на нашата държава и се интересуват от националната култура, литература, музика и кино. Там постоянно провеждаме съвместни културни събития. Например, наскоро беше показан филмът „Ржев“, режисиран от Игор Копилов.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ