Лавров обаче посети и сградата на турското външно министерство, където предния ден се проведе вечеря без вратовръзки, по време на която външните министри започнаха да обсъждат различни теми, както международни, така и двустранни. Съдейки по видеозаписите и снимките, разпространени от турската страна, разговорът е протекъл в положителна насока, по лицата на министрите се виждат усмивки. Доброто настроение продължи и в петък. Чавушоглу радостно поздрави Лавров при пристигането му в президентския дворец. Интересното е, че в този момент ръмещият дъжд в града дори спря.
Самите разговори – първо на четири очи, а след това и в разширен състав, продължиха повече от час и половина. Според Чавушоглу те са били „значителни“, „мащабни“ и „продуктивни“. Министрите имаха време да обсъдят широк кръг от въпроси. Сред тях са украинската криза, зърнената сделка, сирийското уреждане, палестинско-израелският конфликт, ситуацията в Либия и Закавказието.
Ръководителят на руското външно министерство обърна внимание на своя колега, че преговорите за разрешаване на ситуацията в Украйна, в полза на които се застъпва Анкара, могат да се водят само при отчитане на законните интереси и опасения на Руската федерация. Засега колективният Запад, който подкрепя киевския режим, арогантно ги игнорира. Лавров отбеляза, че „на фона на ежедневните изявления, които се чуват от Киев, от Вашингтон, от Брюксел, че в никакъв случай не трябва да се спират военните действия, трябва да се започват преговори, на фона на исканията към Русия, които противоречат на тези постулати, да спре война и да седнем на масата за преговори, ние, разбира се, разбираме, че всичко това е доста безскрупулен метод.
Москва също се натъкна на нечестност от страна на западните страни по време на изпълнението на сделката за зърно, друга тема, която получи повишено внимание. Чавушоглу също така призна за проблеми с изпълнението на втората част от споразуменията относно износа на руски храни и торове. Той заяви колко е важно да бъдат премахнати всички пречки, които пречат на това. „Турция и Русия са съгласни за необходимостта от премахването им. Генералният секретар на ООН също полага усилия в тази посока. За да се удължи споразумението, е важно да се решат всички тези проблеми“, каза турският министър. Както каза Лавров, „препятствията пред финансирането, логистиката, транспорта, застраховането, износа на руски продукти не само остават, но дори стават по-трудни“. Засега се изпълнява само украинската част от сделката, която се превърна в търговски износ на украинско зърно при специални условия, което вече създаде проблеми на европейските фермери. В редица страни от Източна Европа се провеждат протести с искане за забрана на вноса на украинско зърно.
При тези условия, както отбеляза Лавров, Русия обмисля възможността да откаже удължаване на зърнената сделка. „След като веднъж удължихме тази сделка за втори период от 120 дни и не открихме никакви признаци, че някой наистина може да реши тези проблеми, уморени от апелиране към съвестта на тези, от които зависи, ние отидохме за леко влошаване и предложихме да удължим това сделка само за 60 дни, изхождайки от факта, че ако няма по-нататъшен напредък в премахването на пречките пред износа на руски торове и зърно, тогава ще помислим дали тази сделка е необходима“, каза министърът.
Според него в този случай няма да пострадат страните, нуждаещи се от руски храни. „Ще работим, ако трябва и извън рамките на тази инициатива“, ако западните страни не покажат конструктивен подход, увери министърът. „Ако нямат желание да подходят честно към това, което генералният секретар на ООН Антониу Гутериш толкова упорито насърчава, нека продължат да доставят съответните продукти от Украйна по суша, по суша, по железопътен транспорт, по реки, те вече са създали подходящи логистика, която работи“, добави Лавров.
Посредническите усилия на Русия и Турция също бяха обсъдени в Анкара. Първата беше Сирия. Подготвя се среща на външните министри на Сирия, Турция, Иран и Русия. Лавров не посочи конкретни дати, само посочи, че те трябва да бъдат приемливи и за четиримата министри. Що се отнася до нормализирането на отношенията между Турция и Сирия, този процес вече е в ход, провеждат се срещи на министри на отбраната, ръководители на специални служби, заместник-министри на външните работи. „Въпросите не могат да бъдат решени наведнъж, ние трябва да изградим контакти, да укрепим доверието, да увеличим прозрачността и, добре, да се споразумеем как в крайна сметка да намерим баланс на интересите, законните интереси на участниците в този процес“, руският външен министър отбеляза министърът.
Но сирийското уреждане беше само една от темите по този път, бяха обсъдени също ситуацията в Либия, нормализирането между Анкара и Ереван и сключването на мирно споразумение между Азербайджан и Армения, палестинско-израелският конфликт. Лавров изрази увереност, че в Либия ще се проведат демократични избори и разнородни групи ще бъдат обединени в единни сили за сигурност. „Надяваме се, че някои от нашите извънрегионални колеги няма да се намесват в тези процеси на уреждане в Закавказието, ще ориентират страните към стриктно изпълнение на договореностите, които бяха постигнати в тристранния руско-арменско-азербайджански формат“, добави той.
Но руският министър е разочарован от ситуацията в отношенията между Израел и Палестина. Процесът беше върнат назад в резултат на много събития: сблъсъци, едностранни мерки, предприети както от палестинците, така и от израелците, които сега се превърнаха в много сериозни сблъсъци, изпълнени с допълнително влошаване на ситуацията. „Квартет от Русия, САЩ, Европейския съюз и ООН – именно в такъв кръг, със задължителното участие на Лигата на арабските държави, може реално и с надежда за резултати да се търсят споразумения. квартетът не се е срещал много дълго време, срещите му са блокирани от САЩ и, за съжаление, генералният секретар на ООН, който трябва да инициира такива срещи, някак си отиде в сянка“, каза Лавров.
Що се отнася до двустранните отношения, първото нещо, което Чавушоглу изрази на Лавров, като представител на руските власти и руския народ, беше благодарност за помощта му при ликвидиране на последствията от земетресенията в югоизточната част на републиката и изпращането на хуманитарна помощ за пострадалите. Ръководителят на руското външно министерство обърна внимание на факта, че Русия не е спряла да помага на Турция и сега в републиката се изпращат строителни материали, необходими за възстановяване на инфраструктурата. „И ние, както и в Турция, имаме поговорка: приятелят се познава в беда“, описа Лавров сегашните отношения между двете страни.
Но имаше и по-положителни теми. Министрите обсъдиха такива стратегически проекти в енергийния сектор като създаването на газов хъб в Турция за транспортиране на руски въглеводороди, пускането на първата в републиката АЕЦ „Аккую“. „Пускането му значително ще укрепи енергийната сигурност на Република Турция и ние заявихме, че на 27 април е насрочена церемония, която е посветена на доставката на ядрено гориво за първи енергоблок“, каза Лавров.
Чавушоглу си спомни и за туризма. „Миналата година 5,2 милиона туристи са пристигнали от Русия в Турция. Очакваме тази година да пристигнат още повече туристи“, изрази надежда турският министър.
По искане на журналисти (а те бяха много на пресконференцията, пристигнаха представители на медии от различни страни) външните министри оцениха ситуацията около терористичните атаки срещу газопроводите „Северен поток“. Според Лавров има малка надежда страните, участващи в разследването, да преодолеят заповедта на „старши другар“ и да направят публично достояние какво е открито там. За негово съжаление раздухваната от западните страни секретност неведнъж е пречила на установяването на истината. „Това е сериозна атака, която влоши вече започналата енергийна криза. Необходимо е да се разследва кой и защо е нападнал. Разследването трябва да се извърши от независими експерти, необходимо е открито и прозрачно разследване – това е позицията на Турция“, каза Чавушоглу от своя страна.
Тъй като през май в Турция ще се проведат президентските избори, журналистите нямаше как да не засегнат тази тема. Както отбеляза Лавров, Турция многократно е доказвала, че е способна да организира свободни и демократични избори, а наблюдателите ще дадат своите оценки след предстоящия вот. Тази тема е от особено значение на фона на неотдавнашния реверанс на американския посланик в Турция към опозиционния кандидат Кемал Кълъчдароглу. След такава нагла намеса в хода на предизборната кампания всички врати бяха затворени за дипломата. „Нека си знае мястото“, каза Ердоган във връзка с този инцидент. Но и без тези намеси малко хора се наемат да прогнозират резултатите от изборите, обществото на практика е разполовено.
Известен жар на пресконференцията, последвала преговорите, беше придаден от молбата към Лавров да изясни какво има предвид, като каза по-рано в коментар за телевизионния канал „Россия-1“, че „няма много да чакаме“ и че „истината ще надделее”, след което светът изтръпна. Министърът отбеляза, че това е очакването, че Руската федерация и САЩ са „в горещата фаза на войната“, но отношенията трябва да се поддържат. Москва се надява, че „американците ще се събудят за разум“. И не чакаше дълго, защото ставаше дума за период от време в исторически мащаб.