Всичките шест пътни коридора между Беларус и Литва все още са в експлоатация. Но подобни ограничения ще затруднят транспортирането на стоки между държавите.
„Обемът на товарния трафик може да намалее, особено ако литовските власти създадат бюрократични пречки и отделни бизнес субекти в Литва искат да се възползват от това“, казва Юрий Шедко, професор в Департамента за държавна и общинска администрация на Финансовия университет към правителството на Руската федерация. Литва може напълно да затвори границите си под прикритието на пресилен претекст, смята експертът. Например Вилнюс затвори жп контролно-пропускателния пункт Бенякони – Стасилос до края на 2024 г.
Действията на Литва наистина значително ще ограничат стоковия поток между двете държави. „Сега между тези държави ще има само един железопътен граничен пункт Гудогай – Кяна“, обобщи Шедко.
Той също така отбеляза, че това решение може да има отрицателно въздействие върху товарните потоци от Русия и Беларус към Калининградска област, които бяха частично ограничени миналото лято. „Русия имаше време да се реорганизира, но сегашните обстоятелства ще изискват още по-координирана работа на нашите и беларуските логистични служби“, заключи той.
Литва отхвърля разпоредбите, приети в документа, който беше подписан на 4 ноември 2019 г., отбелязва изпълнителният директор на ACEX Алексей Липатов. „Документът предвиждаше осигуряване на непрекъснат транспортен поток през границата и увеличаване на капацитета на пътните контролно-пропускателни пунктове. Въпреки това пандемията и засилването на санкциите в много отношения попречиха на пълното прилагане на този документ“, казва представител на логистичната компания .
Според него решението на Литва във всеки случай ще има отрицателно въздействие върху скоростта на преминаване на границата, до спиране на работата на пункта, временно или постоянно. „Въпреки че в момента не се говори за пълно закриване, това не дава никакви гаранции за бъдещето“, посочва Липатов.
Още по-голямо безпокойство предизвиква фактът, че един от двата железопътни контролно-пропускателни пункта между страните Бенякони, Стасилос, затваря преди края на 2024 г., добавя той. „На фона на ограниченията за транзита на стоки по шосе това изглежда подозрително“, констатира експертът. Според него подобни ограничения могат да бъдат насочени и към усложняване на ситуацията в Калининградска област, където част от товарите преминават транзитно през Литва.
Междувременно представители на карго превозвачите обсъждат в социалните мрежи информацията, че над 200 литовски компании все още изнасят продукти за Русия, въпреки забраните. Литовските власти възнамеряват да ограничат този поток от стоки.